×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budynek starego dworca Poznań Główny dla uchodźców z Ukrainy

  • Autor: PAP
  • 14 mar 2022 14:26
Budynek starego dworca Poznań Główny dla uchodźców z Ukrainy
fot. shutterstock

Budynek starego Dworca Głównego w Poznaniu będzie udostępniony dla osób uciekających przed wojną z Ukrainy – poinformował w wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

REKLAMA

"Na moją prośbę dyrekcja dworca zgodziła się udostępnić budynek. Wolontariusze, służby mundurowe oraz pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przystosowują obecnie budynek do użytku, tak aby odpowiadał potrzebom obywateli Ukrainy" - poinformował wojewoda.

O otwarcie budynku starego dworca Poznań Główny zabiegali w ostatnim czasie m.in. wolontariusze pomagający uchodźcom, lokalni działacze, a także poznańscy dziennikarze.

Stary budynek dworca kolejowego Poznań Główny zamknięto w 2013 roku, jego funkcję przejął otwarty rok wcześniej obiekt, w którym mieści się m.in. galeria handlowa. Nowy dworzec od początku był krytykowany przez pasażerów, mieszkańców i społeczników m.in. za brak funkcjonalności.

Obecnie, w związku z przybywaniem do stolicy Wielkopolski uchodźców z Ukrainy, na poznańskim dworcu pojawił się problem zapewnienia odpowiedniego miejsca dla obywateli Ukrainy, którzy - w sporej części - na dworcu w Poznaniu oczekują na pociągi w inne części kraju, czy też np. do Niemiec.

W ostatnich dniach przed nieużywaną halą dworca stanęły czerwone strażackie namioty, w których przybysze z Ukrainy mogli odpocząć lub poprosić o pierwszą pomoc.

Na terenie poznańskiego dworca znajduje się m.in. punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy. Natomiast nieopodal dworca - na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich - działa punkt recepcyjny. Tam uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. ciepły posiłek i napoje oraz - w razie takiej potrzeby - skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania. Mają tam także zapewnione miejsce na odpoczynek, oraz podstawową opiekę medyczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie