×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budynek szkoły górniczej przekształcą w mieszkania na wynajem

  • Autor: PAP
  • 04 kwi 2022 11:02
fot. shutterstock

Ok. 75 mieszkań na wynajem ma powstać w budynku byłej szkoły górniczej, a wcześniej internatu, w Czeladzi (Śląskie). Prace mają zostać wykonane przez spółkę SIM (Społeczne Inicjatywa Mieszkaniowa) Zagłębie. Koszt ma wynieść co najmniej 21 mln zł.

REKLAMA

Spółkę Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, obejmującą dziesięć gmin Zagłębia Dąbrowskiego i Zachodniej Małopolski, powołano w grudniu ub. roku, jako dwudziestą tego typu w Polsce. Zapowiedziano wówczas, że spółka SIM Zagłębie, przy wsparciu Krajowego Zasobu Nieruchomości, docelowo wybuduje blisko 1 tys. mieszkań.

Jak wynika z informacji czeladzkiego magistratu, władze tego miasta w ostatnich dniach podpisały z prezesem SIM Zagłębie porozumienie, na mocy którego spółka rozpocznie działania związane z remontem i przekształceniem byłej szkoły górniczej przy ul. 21 Listopada w Czeladzi w budynek mieszkalny. Powstać ma tam około 75 mieszkań na wynajem.

"Budynek na ostatniej sesji decyzją RM został razem z przyległą działką wniesiony aportem do spółki. W ramach inwestycji, oprócz mieszkań komunalnych, na przyległej działce ma powstać także około 100, tak potrzebnych w tym rejonie miasta, miejsc parkingowych i 30 przynależnych do budynku garaży" - powiedział, cytowany w informacji, burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

Gotowa jest już koncepcja zagospodarowania obiektu na budynek mieszkalny. Wstępny kosztorys opiewa na minimum 21 mln zł. "Dzięki koncepcji i wstępnemu kosztorysowi spółka może już zgłaszać wniosek o środki na realizację inwestycji do BGK. Mimo że inwestycję będzie prowadziła spółka SIM, dysponentem przyszłych mieszkań będzie nasze miasto" - zasygnalizował Szaleniec.

"Mieszkania będą miały wykończenie pod klucz. Miejmy nadzieję, że spółka szybko pozyska pieniądze i opracuje projekt techniczny na realizację tej bardzo ważnej miejskiej inwestycji" - dodał burmistrz wskazując, że to będzie to największa inwestycja mieszkaniowa w mieście w ostatnich 30 latach.

"Warto dodać, że odzyskamy i oddamy do dyspozycji mieszkańców kolejny pokopalniany budynek i to bez znaczącego udziału finansowego gminy. Nasze miasto przez samą deklarację wstąpienia do spółki SIM pozyskało już na tę inwestycję w ubiegłym roku 3 mln zł, które także aportem wnieśliśmy do spółki, stając się - obok 10 innych gmin - jej udziałowcem" - wyjaśnił burmistrz.

Spółka SIM Zagłębie została utworzona 7 grudnia ub. roku. Obejmuje gminy: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Chrzanów, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary i Wojkowice. Gminy te objęły udziały w spółce po 3 mln zł każda - z dotacji wcześniej zapewnionych przez rząd. Kapitał zakładowy spółki wynosi 30 mln zł.

Pozostałymi źródłami finansowania inwestycji mają być m.in. środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 10 proc. kosztów inwestycji, finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat, partycypacja najemców i finansowanie zwrotne (preferencyjny kredyt) w ramach realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego z BGK.

Dotąd w woj. śląskim powołano m.in. spółkę SIM Śląsk, w ramach której z KZN współpracują: Chorzów, Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze. Miasta te również przystąpiły do spółki z udziałami po 3 mln zł - wcześniej zapewnionymi w postaci rządowych dotacji.

Świętochłowice, Tarnowskie Góry i Zabrze wniosły też miejskie działki, na których mają powstawać w pierwszych etapach inwestycje liczące od kilkudziesięciu do ponad stu lokali. W Chorzowie inwestycja - docelowo osiedle na 1,5 tys. mieszkań - ma być realizowana na gruntach należących do KZN.(

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie