Budynek Urzędu Miasta w Częstochowie z zieloną ścianąPAP - 12-08-2021 10:16


Boczna ściana głównej siedziby Urzędu Miasta w Częstochowie zostanie zazieleniona w ramach miejskiego projektu pod nazwą „Częstozielona”. Samorządowcy liczą, że na przedsięwzięcia służące zielonemu ożywieniu przestrzeni publicznej w mieście zdecydują się też właściciele prywatnych budynków.

"To pierwsza zielona ściana na miejskim budynku. Mam nadzieję, że instytucji, które będą chciały pójść w kierunku ekologii oraz przedsięwzięć przyjaznych środowisku i otoczeniu, będzie z czasem więcej" - mówił w środę prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Zieloną ścianę, która piąć się będzie po bocznej elewacji Urzędu Miasta, tworzą bluszcz pospolity oraz winobluszcz pięcioklapkowy - mają one dać efekt w postaci ciekawej kompozycji kolorystycznej, atrakcyjnej przez cały rok. Podłoże zostało obsadzone barwinkiem wyniosłym - gatunkiem po raz pierwszy wyhodowanym w Częstochowie, za który częstochowska szkółka otrzymała nagrodę na wystawie w Holandii.

Bluszcz pospolity to zimozielone pnącze dorastające do 20 m wysokości. Ma skórzaste, dwupostaciowe liście o długości 4-10 cm, które czerwienieją przy niższych temperaturach. Kwitnie bardzo obficie, jego kwiaty są drobne, w kolorze brunatnym. Jest rośliną wieloletnią, długowieczną i niewymagającą w hodowli. Natomiast winobluszcz pięcioklapowy to pnącze o dużych, zielonych, dekoracyjnych liściach, przebarwiające się jesienią na intensywnie purpurowy kolor. Jest całkowicie mrozoodporne, mało wymagające i zdrowe, dlatego poleca się je do stosowania w zieleni publicznej.

Częstochowska zielona ściana będzie mieć ok. 15 metrów szerokości oraz - w pierwszym etapie - ponad 3 metry wysokości, z perspektywą powiększenia powierzchni i dołożenia kolejnych paneli, kiedy rośliny podrosną.

Przedstawiciele częstochowskiego magistratu przekonują, że systemy zazielenienia budynków mają wiele zalet: podnoszą estetykę otoczenia, oczyszczają powietrze, wykazują zdolności do biofiltracji, zmniejszają hałas i wibracje, zwiększają bioróżnorodność, intensyfikują obieg wody, redukują efekt miejskiej "wyspy ciepła", chronią elewację oraz pozytywnie wpływają na temperaturę w budynku.

W realizacji projektu zielonej ściany w Częstochowie merytorycznie pomaga Fundacja Łąka, a opiekę nad roślinną kompozycją będzie sprawować Centrum Usług Komunalnych i przewodniczący zespołu projektu "Częstozielona", wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy Łukasz Kot.

W ramach "Częstozielonej" w mieście realizowane są rozmaite pomysły na zielone ożywienie przestrzeni publicznej. To m.in. nowe nasadzenia drzew i krzewów, antysmogowe łąki kwietne i słonecznikowe oraz tzw. parki kieszonkowe. W miejską akcję włączyły się częstochowskie firmy, m.in. Jawo, Stoelzle, Wkręt-Met, Brembo i Dawid.