×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 05 maj 2022 09:50
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Inkluzywność osób z niepełnosprawnością w codziennym życiu dotyczy wielu aspektów, a jednych a ważniejszych jest dostępność architektoniczna.
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury
Budynki bez barier: przykłady dostępnej architektury

5 maja obchodzimy w Europie Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Inkluzywność osób z niepełnosprawnością w codziennym życiu dotyczy wielu aspektów, a jednych a ważniejszych jest dostępność architektoniczna. Z tej okazji przybliżamy wybrane inwestycje, będące przykładem architektury dostępnej.

REKLAMA

Nowy Rynek w Poznaniu

Każdy z etapów inwestycji ma lub ubiega się o certyfikat Obiekt bez Barier. Zlokalizowane centralnie patio – podobnie jak wszystkie budynki kompleksu - pozbawione będzie jakichkolwiek barier architektonicznych. Jest zaczynem nowego miejskiego rynku, otwierając się na spotkania, rekreację i rozrywkę charakterystyczne dla śródmiejskiego charakteru miejsca.

Na początku kwietnia br. Fundacja Integracja uznała budynek D poznańskiego kompleksu biurowego Nowy Rynek za obiekt bez barier. To oznacza, że jest on w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim. Za projektem dla Skanska stoi pracownia Medusa Group.

– Powierzchnie Nowego Rynku zostały zaprojektowane i wybudowane w taki sposób, aby umożliwić swobodny dostęp do każdego miejsca budynku osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Dzięki temu wszyscy użytkownicy biurowca mogą w pełni, bez fizycznych ograniczeń, aktywnie uczestniczyć w codziennym życiu zawodowym. Wyeliminowaliśmy bariery architektoniczne, jak na przykład progi, stworzyliśmy odpowiednio szerokie przejścia i windy, które posiadają funkcję głosową oraz odpowiedniej wielkości panele oznaczone w alfabecie Braille’a. Pomieszczenia biurowe i toalety oraz pomieszczenie z prysznicami są dostosowane do komfortowego manewrowania wózkiem – mówi Roland Jarosz, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska.

Dworzec kolejowy Olsztyn Główny

Budynek będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także dla osób starszych, z ciężkim bagażem czy wózkiem dziecięcym i całkowicie pozbawiony barier architektonicznych.

Na dworcu pojawi się szereg usprawnień takich jak ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a, obniżone okienka kasowe, mapy dotykowe dworca, a także urządzenia wzmacniające dźwięk w aparatach słuchowych. Poza tym w budynku zostaną zamontowane windy, a w sąsiedztwie ciągu pieszego prowadzącego na perony pojawi się pochylnia z podgrzewaną zimą nawierzchnią.

Budowa nowego dworca Olsztyn Główny to jedna z największych inwestycji PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej koszt to 70,97 mln złotych brutto. Wykonawcą robót budowlanych jest Torpol S.A., natomiast dokumentację projektową opracowała pracowania architektoniczna TPF Sp. z o.o. z Warszawy. Planowany termin otwarcia nowego dworca dla podróżnych to druga połowa 2023 roku. 

Nowy Targ we Wrocławiu

Nowy Targ we Wrocławiu spod kreski Maćków Pracownia Projektowa został doceniony w ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu „Lider Dostępności”. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich, a partnerem instytucjonalnym Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kapituła konkursu, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz osób zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyznała inwestycji Nowy Targ nagrodę w kategorii „Obiekt biurowo-handlowy”.

Budynek jest wyposażony m.in. w rozwiązania, które ułatwiają poruszanie się po budynku, co jest niezwykle ważne dla osób z dysfunkcjami. Pracownicy i goście najemców otrzymują dostęp do platformy Connected by Skanska, dzięki której do budynku i na parking dostają się bez konieczności używania tradycyjnej karty, za pomocą kodu QR.

The Warsaw Hub w Warszawie

Certyfikat "Obiekt bez Barier" ma warszawski The Warsaw Hub spod kreski pracowni AMC Chołdzyński, z wnętrzami projektu Massive Design zrealizowany przez Ghelamco.

– The Warsaw HUB zasadniczo zmienia krajobraz warszawskiej Woli, uwzględniając potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Cieszę się, że inwestor zadbał o zapewnienie dostępności dla przyszłych pracowników i klientów, a my mogliśmy wesprzeć go w tych staraniach. Certyfikat Integracji potwierdza, że budynek i przestrzeń wokół niego nie będą stanowić bariery dla różnych użytkowników – mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji.

Budynek został wyposażony m.in. w system zarządzania windami wyposażony w dodatkowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami, plany elektroniczne budynku z trybem obsługi dla osób poruszających się na wózku czy osób niskich, dużą liczbę miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością, dostęp do wszystkich kondygnacji za pomocą wind.

W procesie audytowania Fundacja zwraca również uwagę na położenie budynku, tak żeby nie stanowił on samotnej, choć wewnętrznie dostępnej wyspy. Dzięki bliskości przystanków komunikacji miejskiej, połączeniu ze stacją metra i przyjazności dla rowerzystów Warsaw HUB jest bardzo dobrze połączony z infrastrukturą transportową.

Varso Place w Warszawie

HB Reavis od początku prac projektowanych współpracowała z Fundacją Integracja, która przyznała budynkom certyfikat "Obiekt bez barier". W projekcie zastosowano wiele rozwiązań korzystanie wpływających na dostępność architektoniczną obu obiektów oraz uczynienie ich miejscami przyjaznymi dla użytkowników.

Wśród nich znalazły się m.in. przejście dla pieszych na progu zwalniającym, prostoliniowy przebieg chodników, podział przestrzeni pieszych na węższe części, które ułatwiają orientację, a także czytelna lokalizacja wejścia. We wnętrzach Fundacja doceniła główne wejścia z poziomu terenu, system ułatwiający korzystanie z wind osobom z niepełnosprawnością wzroku oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością w częściach wspólnych budynków.

W październiku ubiegłego roku projekt otrzymał tytuł "Lidera Dostępności" wśród budynków biurowych i handlowych w Polsce. – Budynki Varso Place mają czytelny układ komunikacyjny oraz detale ułatwiające użytkownikom poruszanie się po budynkach i korzystanie z ich usług. Twórcy zadbali również o to, aby fragment ul. Chmielnej, gdzie zlokalizowane są budynki, był bardziej zielony i wygodniejszy dla pieszych – podano w uzasadnieniu.

Za projekt kompleksu odpowiadają HRA Architekci (dwa mniejsze budynki) oraz Foster + Partners (wieża).

Warsaw UNIT w Warszawie

Warsaw UNIT spod kreski Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury Projekt ma szerokie wejścia z drzwiami otwieranymi automatycznie dla różnorodnych grup użytkowników, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością, stanowiące ponad 2 proc. ogólnej liczby miejsc w budynku, dostęp do wszystkich kondygnacji za pomocą wind oraz system zarządzania windami wyposażony w dodatkowe rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością, m.in. precyzyjne informacje głosowe. Oprócz tego na każdej kondygnacji biurowej budynku zrealizowanego przez Ghelamco znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnością.

Wartością dodaną obiektu, czyniącą go dostępnym dla wszystkich jest także dobre położenie (przy Rondzie Daszyńskiego), z mnogością wysokiej jakości transportu publicznego do wyboru: tramwaj, autobus, metro, stacja SKM, a także rozwiązania dla rowerzystów, takie jak: ścieżki rowerowe w pobliżu budynku, zamknięty parking dla rowerzystów, szatnie z prysznicami i stacje rowerów miejskich pod wejściem. Warsaw Unit otrzymał certyfikat "Obiekt bez barier" przyznawany przez Fundację Integracja, jedną z największych w Polsce organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie