×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budynki energooszczędne coraz chętniej budowane w Polsce

  • Autor: wnp.pl
  • 16 cze 2014 10:14
Budynki energooszczędne coraz chętniej budowane w Polsce
fot. Fotolia

Rośnie liczba budynków energooszczędnych w Polsce. Szacuje się, że ok. 75 proc. projektowanych obiektów komercyjnych w Warszawie jest w trakcie certyfikacji.

REKLAMA

W Polsce jest ok. 200 budynków posiadających certyfikaty BREEAM lub LEED poświadczające, że dane budynki zużywają mniej energii elektrycznej, ciepła i wody niż obiekty tradycyjne.

- Na świecie jest wiele systemów certyfikacji budynków, ale najpopularniejsze są brytyjski BREEAM i amerykański LEED. Ta popularność wynika z tego, że ich dokumentacja jest napisana w języku angielskim, co powoduje, że dla międzynarodowych inwestorów ich użycie jest wygodniejsze i niemal automatycznie wybierają te systemy - mówi Hans van de Sanden, ekspert z Grontmij Polska, firmy zajmującej się certyfikacją budynków.

Ocenie budynku, który ma otrzymać certyfikat, podlegają takie elementy jak zużycie energii i wody, warunki pracy pracowników i materiał, z którego wykonano budynek. Pod uwagę bierze się także lokalizację i historię działki, na której stoi budynek. Jeżeli budynek stoi na terenie, gdzie coś było w przeszłości to uzyskuje lepszą ocenę niż budynek zbudowany na terenach zielonych poza miastem. Są także punkty za dobry dostęp do komunikacji miejskiej, a nawet za stanowiska dla rowerów.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie chciał instalować stanowisk dla rowerów, a teraz najemcy chcą mieć stojaki na rowery, ponieważ bardzo wiele pracowników dojeżdża do pracy rowerami. Już nie wystarczy parking dla samochodów, lecz musi być parking dla rowerów, a nawet prysznice i szafki dla rowerzystów. Cztery lata temu w ogóle na ten temat nie buło dyskusji, a teraz staje się to standardem. Za te elementy otrzymuje się punkty. 

Długość procedury certyfikacyjnej jest uzależniona od tego, kiedy deweloper zwraca się z wnioskiem o wydanie certyfikatu. Najlepiej jest, gdy deweloper zwraca się do instytucji certyfikującej jeszcze przed rozpoczęciem budowy. W takim przypadku przyznawane są dwa certyfikaty: pierwszy jeszcze na etapie projektu, a drugi już po wybudowaniu budynku.

W oparciu o projekt wykonawczy deweloper otrzymuje pierwszy certyfikat "design stage". Po wybudowaniu budynku i wynajęciu części powierzchni certyfikat jest weryfikowany, wówczas bada się, czy realizacja jest identyczna z projektem (a tak nigdy nie jest), czy też w trakcie budowy coś zmieniono w projekcie. Jeżeli coś się zmieniło to zmienia się także punktacja.

Więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie