REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Budżet obywatelski w Bielsku-Białej: wśród wybranych projektów zielone place zabaw

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2021 14:13
Budżet obywatelski w Bielsku-Białej: wśród wybranych projektów zielone place zabaw
Aprobatę bielszczan znalazła propozycja "Zielone place zabaw" z poparciem 1,4 tys. osób. Jego koszt to 680 tys. zł. fot. Shutterstock

Bielszczanie wybrali inwestycje w budżecie obywatelskim. Wśród wybranych przez mieszkańców inwestycji znalazły się zielone place zabaw, modernizacje boisk sportowych, parkingi i chodniki, a nawet pumptrack.

REKLAMA

  • Bielski magistrat ogłosił wyniki głosowania na inwestycje, które mają zostać zrealizowane z pieniędzy budżetu obywatelskiego w 2022 r. w Bielsku-Białej.
  • To głównie place zabaw, chodniki i parkingi.
  • Do wydania jest 7,4 mln zł.

"Wśród projektów ogólnomiejskich zwyciężył pomysł o nazwie: +Poszukiwanie przodków Joe Biden'a. Straż-Kościół+. Swój głos oddało na niego ponad 1,7 tys. bielszczan" - podała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.

Z opisu pomysłodawców propozycji nie wynika, by mieli się zająć genealogią. Projekt zakłada "stworzenie grupy poszukiwawczo-ratowniczej na terenie miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego wraz utworzenie miejsc parkingowych przy nowym cmentarzu w Starym Bielsku". Na ten cel trafią 664 tys. zł.

Aprobatę bielszczan znalazła też propozycja "Zielone place zabaw" z poparciem 1,4 tys. osób. Jego koszt to 680 tys. zł. Projekt zakłada budowę lub rozbudowę placów zabaw w różnych częściach miasta. Będą one zlokalizowane w otoczeniu zieleni.

"W projektach osiedlach zwyciężyły inicjatywy dotyczące budowy lub modernizacji placów zabaw, boisk sportowych, małych obiektów sportowych i rekreacyjnych, przykładowo pumptracku, miasteczka ruchu drogowego oraz miejsc wypoczynku. Mieszkańcy stawiali też na bezpieczeństwo: wymianę nawierzchni ulic, remont chodników, tworzenie miejsc postojowych, doposażenie jednostek OSP. Do realizacji trafią projekty dotyczące zagospodarowania i urządzenia terenów zielonych oraz doposażenia instytucji kultury" - powiedziała Emilia Klejmont.

Jak dodała, oddano 19,2 tys. głosów ważnych, w tym 9,2 tys. na projekty ogólnomiejskie i 10 tys. na osiedlowe. Głosowanie trwało od 23 września do 9 października.

Na inwestycje w 2022 r. z budżetu obywatelskiego samorząd przeznaczył 7,4 mln zł, czyli o 2,6 mln zł. mniej niż w br. Bielszczanie złożyli w sumie 101 propozycji. Po weryfikacji pod głosowanie trafiło 65 projektów: 15 ogólnomiejskich i 50 osiedlowych.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. W Bielsku-Białej budżet obywatelski realizowany jest od 2014 r. Z pieniędzy na niego przeznaczonych wybudowano m.in. wiele chodników, parkingów, siłowni, placów zabaw, ogródków, miejsc dla seniorów, a także wspierano m.in. ochotnicze straże pożarne, biblioteki i domu kultury. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ amac/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie