Budżet obywatelski w Radomiu - są projekty, które zmienią przestrzeń miastaPAP - 10-07-2017 11:48


18 projektów zostanie zrealizowanych w 2018 r. w ramach budżetu obywatelskiego w Radomiu. Miasto przeznaczyło na ten cel 4,8 mln zł. W centrum miasta stanie m.in. 17 obiektów małej architektury, wykonanych z mosiądzu lub brązu, przedstawiających przedmioty, z których słynął lub nadal słynie Radom.

W głosowaniu uczestniczyło przeszło 12 tys. osób. "To pokazuje, jak pięknie wpisujemy się w główną ideę budżetu obywatelskiego zawierającą się w haśle +Razem zmieniajmy nasze miasto+" - powiedział w niedzielę wieczorem prezydent Radomia Radosław Witkowski, ogłaszając wyniki głosowania.

Największe poparcie mieszkańców Radomia zyskała propozycja przeprowadzenia oprysków radomskich parków przeciwko kleszczom i komarom. "Walka z nimi stała się stałym elementem budżetu obywatelskiego. Radomianie już po raz trzeci zdecydowali, żeby na ten cel przeznaczyć pieniądze" - podkreślił Witkowski.

Z budżetu obywatelskiego sfinansowane zostaną także: przejazdy osób niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne oraz zakup karetki pogotowia z nowoczesnym wyposażeniem. Powstanie też "Retropedia dla Radomia", będąca internetowym źródłem wiedzy o historii i zabytkach tego miasta.

W centrum Radomia stanie też 17 obiektów małej architektury, wykonanych z mosiądzu lub brązu, przedstawiających przedmioty, z których słynął lub nadal słynie Radom.

W ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego powstanie całoroczne lodowisko, wybudowane zostaną boiska i siłownie na świeżym powietrzu.

Radomianie zgłosili do budżetu obywatelskiego na przyszły rok rekordową liczbę projektów - 357. Rekordowa ich liczba znalazła się także na kartach do głosowania - 185. Wartość każdego z nich nie mogła przekroczyć 600 tys. zł. Budżet na 2018 rok wynosi 4,8 mln zł.

Po raz pierwszy budżet obywatelski był w Radomiu realizowany w 2014 r. Miasto przeznaczyło wówczas na ten cel 3 mln zł. W 2015 r. kwotę budżetu podniesiono do 4,2 mln zł, w kolejnych latach była o 600 tys. zł wyższa.

Wśród pierwszych projektów znalazła się m.in. codzienna zbiórka warzyw z giełdy rolnej na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz placówek pracujących na ich rzecz. W kolejnych latach sfinansowano m.in. budowę obserwatorium astronomicznego i zakup ambulansu dla pogotowia.