×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Business Garden - ekologiczny przykład do naśladowania

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 24 lip 2018 12:20
Business Garden - ekologiczny przykład do naśladowania
fot. mat. pras.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC opublikowało raport „Zdrowe zielone biura”. Organizacja chce przedstawić dobre praktyki, jakie wdrażają członkowie i przybliżyć tym samym temat komfortu pracy w zrównoważonych budynkach. Jednym z przykładów jest aktywność Vastint Poland.

REKLAMA

Badania wykazują, że wprowadzenie elementów natury do miejsca pracy wpływa pozytywnie na samopoczucie pracowników. Potwierdził to także raport PLGBC "Zdrowe zielone biura", z którego wynika, że około 40 proc. ankietowanych osób deklaruje brak wystarczającej ilości zieleni wokół budynków, w których pracują.

Obcowanie z przyrodą uspokaja i rozwija kreatywność, zwiększa zadowolenie z pracy. Przykłady dobrych praktyk można mnożyć, ale parki biurowe Business Garden stworzone przez firmę Vastint wyróżniają się w tym zakresie na tle innych projektów.

Elementem wspólnym dla wszystkich kompleksów Business Garden jest obecność przestronnego ogrodu. Udział powierzchni biologicznie czynnej jest ponadprzeciętny i osiąga poziom nawet 60 proc.

Filip Springer, recenzent architektury w swojej książce „Księga zachwytów”, tak pisze o jednym z kompleksów Business Garden: „Jednak tym, co zachwyca w tym miejscu niemal tak samo jak architektura, jest wewnętrzny ogród. (…) Dzięki temu wszystkiemu cały kompleks zyskał trzecie wnętrze – niezwykle przyjazne, dające wytchnienie pracującym tu ludziom i całkowicie otwarte na gości.” Te otwarte, ale dające wytchnienie od zgiełku zielone dziedzińce kompleksów są centrum wydarzeń mających na celu zapewnienie poczucia dobrostanu pracowników.

Tereny zielone stanowią miły dla oka krajobraz, są miejscem bliskiego kontaktu z naturą, wytchnienia i chwili relaksu. Pracownicy mogą wyjść z pomieszczeń biurowych na świeże powietrze, otworzyć się na innych użytkowników i realizować swoje zadania w najlepszym otoczeniu.

Zielone dziedzińce to swoiste przedłużenie biura. Przeniesienie pracy przy komputerze lub spotkań zespołów pracowniczych do ogrodu to wizja, którą w Business Garden można z powodzeniem i przyjemnością wprowadzić w życie. Ale to nie jedyna zaleta ogrodów.

Starannie zagospodarowana przestrzeń daje możliwość aktywnego odpoczynku. Strefy relaksu są wyposażone w tablice do gry w koszykówkę, stoły do tenisa, czy boiska do gry w bule. W czasie wolnym można tu zagrać w wielkowymiarowe szachy. Ogrody są także miejscem, gdzie organizowane są liczne wydarzenia m.in. obchody Dnia Dziecka w formie pikniku z atrakcjami dla dzieci pracowników, czy treningi jogi. W letnie wieczory w plenerze wystawiane są sztuki teatralne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie