×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz inwestuje w tramwaje

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2022 12:03
Bydgoszcz inwestuje w tramwaje
Bydgoszcz inwestuje w tramwaje, fot. shutterstock

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy ogłosił przetarg na zakup 10 niskopodłogowych tramwajów - sześciu długich i czterech krótkich. To pierwszy etap inwestycji, w kolejnych latach tabor tramwajowy ma zwiększyć się o kolejne 36 pojazdów.

REKLAMA

Zamówienie obejmuje również specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet eksploatacyjno-naprawczy i świadczenia dodatkowe.

Zakupy są ściśle powiązane z pozyskiwanym przez miasto dofinansowaniem zewnętrznym. Stąd też poza podstawowym zakresem zamówienia przewidziano możliwość skorzystania z prawa opcji dostawy 29 długich i siedmiu krótkich tramwajów.

ZDMiKP oczekuje, że wybrany producent pojazdów, podstawową część zamówienia na 10 tramwajów zrealizuje do końca listopada 2023 roku. Realizację pozostałego zamówienia zaplanowano w kolejnych sześciu latach.

Bydgoszcz w lipcu zeszłego roku otrzymała zgodę na wykorzystanie kolejnych 25 mln zł na zakup tramwajów dofinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Miasto liczy również na dofinansowanie zakupów tramwajów z nowej perspektywy unijnej do 2027 roku.

Po Bydgoszczy kursuje nadal 46 składów typu Konstal 805Na. Najstarsze pojazdy mają 41 lat. Poddawano je wielu przeróbkom i modyfikacjom. Pojazdy rozpędzają się do około 70 km/h. Zabierają prawie 150 pasażerów. Największym mankamentem jest wysoko położona podłoga wykluczająca z transportu osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami.

W ciągu ostatniej dekady Bydgoszcz zakupiła 33 nowe tramwaje. Dostawcą wszystkich jednostek była bydgoska Pesa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie