REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz przebuduje wiadukt na ul. Armii Krajowej

  • Autor: PAP
  • 07 lip 2022 14:30
Bydgoszcz przebuduje wiadukt na ul. Armii Krajowej
Bydgoszcz przebuduje wiadukt na ul. Armii Krajowej, fot. shutterstock

Umowę na przebudowę zachodniego wiaduktu w ciągu ul. Armii Krajowej w Bydgoszczy w czwartek zawarł Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej z wykonawcą - Mostostalem Kielce. Koszt inwestycji to prawie 29 mln zł.

REKLAMA

Wiadukty na ul. Armii Krajowej znajdują się nad torami dwóch linii kolejowych: Bydgoszcz - Kutno oraz biegnącej równolegle na tym odcinku magistrali węglowej.

Po przebudowie zachodni wiadukt - tak jak dotąd - będzie posiadał dwa pasy ruchu dla samochodów, ale zostanie dostosowany do potrzeb pieszych i rowerzystów. W latach 2019-2020 został przebudowany sąsiedni wiadukt po wschodniej stronie trasy.

"Zachowane zostaną dwa pasy ruchu dla samochodów, natomiast zlikwidowany zostanie nieużywany pas awaryjny, a odzyskane w ten sposób miejsce przeznaczone zostanie na drogę rowerową. Funkcjonalnie należy się spodziewać +lustrzanego+ układu w porównaniu do tego, który wybudowano razem z wiaduktem wschodnim. Będą więc schody po obu stronach torów kolejowych, chodnik i droga rowerowa od strony ul. Czerkaskiej oraz pochylnia pieszo-rowerowa do Lasu Gdańskiego" - podkreślił w komunikacie ZDMiKP.

Nowy obiekt będzie wyglądał podobnie jak sąsiedni wiadukt - pojawią się łuki nośne z rur stalowych oraz podwieszone do nich przęsło stalowe. Jeśli w trakcie prac nie wystąpi konieczność dodatkowych robót prace budowlane potrwają około roku.

Wiadukty wraz z dwujezdniową ul. Armii Krajowej zaprojektowało już nieistniejące bydgoskie Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego, a wybudowało Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych - oddano je do użytku w 1984 r.

Z biegiem lat obiekty były już w nie najlepszym stanie technicznym. Nie spełniały też współczesnych norm technicznych stawianym obiektom na drogach o tak dużym natężeniu ruchu. Zdecydowano o ich przebudowane.

Wiaduktom na ul. Armii Krajowej, decyzją radnych, tego roku patronuje Jan Nowak-Jeziorański, legendarny Kurier z Warszawy i wieloletni dyrektor Radia Wolna Europa. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie