REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz wyda prawie 700 mln na inwestycje

  • Autor: PAP
  • 16 lis 2017 10:05
Bydgoszcz wyda prawie 700 mln na inwestycje
fot. pixabay.com

W projekcie budżetu Bydgoszczy na 2018 r. przewidziano 695,2 mln zł na inwestycje, a realizowane mają być 94 duże przedsięwzięcia.

REKLAMA

"Oczekiwania wszystkich są duże, ale szukaliśmy kompromisu, żeby budżet był realny do wykonania i nie mógł negatywnie wpłynąć długoterminowo na sytuację miasta. Tak dużej liczby inwestycji miasto jednocześnie nie prowadziło. Do wielu ambitnych przedsięwzięć przygotowywaliśmy się latami. Analizowane były różne pomysły, tworzyliśmy projekty, pytaliśmy bydgoszczan, staraliśmy się o finansowanie z wielu zadań. Myślę, że wielu bydgoszczan będzie dumnych z tego, w jakim tempie rozwija się miasto" - powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w środę na konferencji prasowej.

Skarbnik miasta Piotr Tomaszewski podkreślił, że tworzenie projektu budżetu na 2018 r. było szczególnie trudne ze względu na konieczność pogodzenia oczekiwań, potrzeb i dostępnych środków.

"Bydgoszcz ma dobrą sytuację na koniec 2017 r. Mamy bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o nadwyżkę operacyjną. Mamy rezerwę wskaźnika zadłużenia, czyli biorąc pod uwagę, że część samorządów nie będzie w stanie skorzystać w latach następnych z finansowania, my mamy na to rezerwę. Mamy bardzo dobry rynek pracy, niskie bezrobocie, czyli dużo mieszkańców zarabia i płaci podatki, a połowa tych podatków trafia do budżetu. Mamy też przygotowane inwestycje, które wchodzą w fazę realizacji, a co najważniejsze są to inwestycje z dofinasowaniem UE" - podkreślił skarbnik miasta.

Jako problemy, które stoją przed władzami miasta, wskazał m.in. konieczność sfinansowania podwyżki dla nauczycieli od kwietnia 2018 r. - potrzeba ok. 12 mln zł, a subwencja oświatowa wzrośnie o ok. 6 mln zł oraz sfinansowania podwyżek dla innych pracowników miasta - ok. 15 mln zł, w tym obsługi oświaty - ok. 6 mln zł.

Projekt budżetu przewiduje, że dochody majątkowe wyniosą 324 mln zł, czyli czterokrotnie w więcej niż w 2017 r. Ich zasadniczą częścią są środki unijne.

Zadłużenie miasta wzrośnie o 201 mln zł, do kwoty 1 mld 242 mln zł.

Najwięcej ze środków na inwestycje przewidziano drogi i komunikację - 366 mln zł (54,2 proc.), gospodarkę komunalną - 140 mln zł, (20,7 proc.), sport - 55 mln zł (8,1 proc.), edukację - 6,7 mln zł i kulturę - 38 mln zł (5,7 proc.).

Największe inwestycje, które będą realizowane w przyszłym roku w mieście to: rozbudowa ul. Kujawskiej o drugą jezdnię wraz zakupem tramwajów, rozbudowa ul. Grunwaldzkiej, budowa mostu drogowo-tramwajowego przez Brdę, modernizacja pętli tramwajowej na osiedlu Kapuściska, budowa drugiego etapu Trasy Uniwersyteckiej, Rozbudowa ul. Nakielskiej i budowa parkingu wielopoziomowego na ul. Grunwaldzkiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie