×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bydgoszcz zmodernizuje zajezdnię tramwajową za prawie 110 mln zł. Właśnie ogłoszono przetarg

  • Autor: PAP
  • 08 mar 2023 14:49
Bydgoszcz zmodernizuje zajezdnię tramwajową za prawie 110 mln zł. Właśnie ogłoszono przetarg
Szacowana wartość inwestycji to około 110 mln zł. Bydgoszcz otrzymała na ten cel dofinansowanie w kwocie 65 mln zł ze środków w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, fot. Unsplash

Miasto Bydgoszcz ogłosiło przetarg na modernizację zajezdni tramwajowej, w ramach której powstanie infrastruktura dostosowana do obsługi nowoczesnego taboru. Szacunkowy koszt inwestycji to około 110 mln zł.

REKLAMA

  • Miasto Bydgoszcz ogłosiło przetarg na modernizację zajezdni tramwajowej.
  • Szacunkowy koszt inwestycji to około 110 mln zł.
  • Bydgoszcz otrzymała na ten cel dofinansowanie w kwocie 65 mln zł ze środków w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

"To strategiczna inwestycja dla rozwoju miasta. Postawiliśmy na tramwaje, które są kosztownym, ale bardzo sprawnym i ekologicznym środkiem transportu. Zależy nam jednak nie tylko na nowych torowiskach, które docierają na kolejne osiedla. Równocześnie naszym celem jest całkowita wymiana taboru. Oprócz 10 zamówionych w ubiegłym roku +niskopodłogowców+, zamawialiśmy z początkiem tego roku kolejne 11 sztuk. Negocjujemy też pakiet obejmujący 19 następnych pojazdów" - powiedział w środę prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski.

Istniejąca zajezdnia, która została oddana do użytku w 1959 roku, jest już częściowo wyeksploatowana i niedostosowana do obsługi nowoczesnego taboru tramwajowego.

W ramach inwestycji przewidziano rozbiórkę budynków dyspozytorni z portiernią nr 1, działu eksploatacji tramwajów nr 2, a także sieci trakcyjnej i torowisk. Na ich wybudowane zostaną nowoczesne budynki służb eksploatacyjnych, portierni oraz zasilania, myjni tramwajów, a także infrastruktura związana z funkcjonowaniem zajezdni.

Zaplanowano m.in. budowę nowego układu torowo-sieciowego i drogowego, parkingów, a także montaż sieci i urządzeń systemu sterowania zwrotnicami, monitoringu, kanalizacji i instalacji teletechnicznych, instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania i oświetlenia.

W czasie wykonywania robót budowlanych zapewnione zostanie ciągłe funkcjonowanie wszystkich obiektów zajezdni oraz przejezdność głównych szlaków komunikacyjnych, a w szczególności umożliwione będzie wykonywanie zadań przewozowych na liniach tramwajowych. W tym celu wykonywanie robót budowlanych przy obiektach oraz robót na torowiskach tramwajowych zostało podzielone na podzadania, aby nie sparaliżować pracy zajezdni i nie zaburzyć przewozów pasażerskich na liniach tramwajowych.

Szacowana wartość inwestycji to około 110 mln zł. Bydgoszcz otrzymała na ten cel dofinansowanie w kwocie 65 mln zł ze środków w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Wcześniej, na zlecenie Miejskich Zakładów Komunikacyjnych, została przygotowana dokumentacyjnie wraz z decyzją administracyjną o pozwoleniu na budowę. Obecne ogłoszony został przetarg na realizację prac budowlanych. Wstępnie zakłada się, że zajmą one po podpisaniu umowy około 26 miesięcy.

W kolejnym etapie modernizacji zajezdni planowane są przedsięwzięcia mające na celu redukcję negatywnego oddziaływania obiektu zajezdni na środowisko poprzez dostosowanie istniejących obiektów infrastruktury do współczesnych warunków technicznych, w tym spełnienie wymagań z zakresu izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i sieci ciepłowniczych, zastosowania energooszczędnych źródeł światła, a także do redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie