REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Był budynek filologii, będzie sąd. Duże zmiany łódzkiego zabytku

  • Autor: UM Łódź
  • 28 wrz 2021 10:56
Był budynek filologii, będzie sąd. Duże zmiany łódzkiego zabytku
Był budynek filologii, będzie sąd. Duże zmiany łódzkiego zabytku, fot. UMŁ

Powrót starannie odrestaurowanej wieżyczki na szczyt gmachu dawnej siedziby Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przy al. Kościuszki 65 to dobry moment, by przypomnieć o zmianach, jakie przechodzi ten zabytek. Po remoncie, który jest mniej więcej na półmetku, stanie się nową siedzibą Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

REKLAMA

Wymiar sprawiedliwości kupił budynek od miasta jeszcze w 2014 r. Start planowanej już wtedy renowacji opóźniały jednak problemy z wyłonieniem wykonawcy, który zrealizowałby zadanie w założonym budżecie. Dopiero trzeci przetarg zakończył się sukcesem, a to tylko dzięki temu, że Sąd Apelacyjny postanowił dołożyć kilka milionów złotych z rezerwy zachomikowanej na nieprzewidziane wydatki, żeby projekt wreszcie wszedł w fazę realizacji. Prace rozpoczęły się w lipcu 2019 r. i mają zakończyć się mniej więcej latem 2022 r. Choć po kilkunastu miesiącach robót pierwsze zmiany widać już gołym okiem, warto sobie uzmysłowić, jak dużą przemianę czeka wielki gmach.

Projekt przebudowy gmachu przewiduje m.in. odrestaurowanie klatki schodowej, renowację polichromii i zdobień, odnowienie audytorium oraz remont wieżyczki astronomicznej (odzyskała nawet zegar - kto pamięta, że w ogóle tam był?). Budynek zostanie wyposażony w nowoczesną sieć teleinformatyczną. Będzie miał podziemny parking od strony ul. Wólczańskiej (od jego wykopania zaczął się remont) oraz windy, a na zewnątrz parking dla rowerów. Szczegółowej renowacji z odtworzeniem uszkodzonych detali architektonicznych poddana zostanie elewacja zabytku. Zmieni się też jego otoczenie. W końcowym etapie remontu powstaną nowe ścieżki i chodniki, a ogrodzenie od strony ul. Wólczańskiej zostanie upodobnione do tego, jakie otacza budynek od strony al. Kościuszki i ul. Zamenhofa. Wszystkie prace odbywają się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, bo budynek jest pełen cennych historycznie elementów. Historię ma wszak bogatą.

Siedziba różnych szkół

Gmach wzniesiono w 1910 r. dla Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego, które funkcjonowało w nim do 1945 r. Charakterystyczna wieżyczka wieńcząca narożnik była pierwszym w Łodzi obserwatorium astronomicznym, z którego korzystali uczniowie tej szkoły. Po II wojnie światowej, od 1946 r. w budynku mieściła się Centralna Szkoła Partyjna PPR, od 1948 – PZPR. W latach 50. XX w. budynek przejęło nieistniejące już X Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a od 1970 r. Wydział Filologiczny UŁ wraz z Instytutem Filologii Polskiej oraz Instytutem Anglistyki. W 1981 r. budynek był głównym miejscem strajku studentów uczelni łódzkich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie