×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Był dom, jest nowoczesne przedszkole. Metamorfoza spod kreski Archas Design

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 20 paź 2021 17:16
  • Aktualizacja: 21 paź 2021 09:02
Był dom, jest nowoczesne przedszkole. Metamorfoza spod kreski Archas Design
W zielonej dzielnicy Leszczyny w Bielsku-Białej dobiega końca budowa nowoczesnego przedszkola inspirowanego stylem De Stijl. fot. Piotr Giźlar / Archas Design

Dom jednorodzinny w stylu kanadyjskim przeszedł udaną metamorfozę w nowoczesne przedszkole. Projekt spod kreski Archas Design umiejętnie łączy w sobie niepowtarzalną architekturę oraz przyjazną i inspirującą dla dzieci przestrzeń.

REKLAMA

  • W zielonej dzielnicy Leszczyny w Bielsku-Białej dobiega końca budowa nowoczesnego przedszkola inspirowanego stylem De Stijl, które może stać się wizytówką tej części miasta.
  • Inwestycję postanowiono zrealizować z wykorzystaniem istniejącego już budynku jednorodzinnego.
  • Za projektem obiektu stoi pracownia Archas Design. 
  • Oddanie budynku do użytku ma nastąpić w przyszłym roku.

Na lokalizację przedszkola wybrano zaciszną ul. Zygmunta III Wazy. W pobliżu znajdują się tereny rekreacyjne, które są niewątpliwym atutem tego miejsca. Inwestycję postanowiono zrealizować z wykorzystaniem istniejącego już budynku jednorodzinnego. Wzniesiony w stylu kanadyjskim umożliwiał dalszą rozbudowę z zastosowaniem technologii drewnianej konstrukcji szkieletowej. Jej wytrzymałość zapewniły wykorzystane materiały, m.in. klejone drewno i metalowe stelaże.

Przeczytaj także >> Tak dzisiaj projektuje się szkoły i przedszkola. Zobacz najciekawsze projekty!

Największym wyzwaniem było takie zmodyfikowanie istniejącej bryły, aby wkomponowała się w widoczny w tle kontekst bloków wielomieszkaniowych oraz sąsiedztwo zabudowy jednorodzinnej dominujące w okolicy.

Próbując zespolić te pozornie wykluczające się porządki, sięgnięto po modernistyczne rozwiązania holenderskiego stylu De Stijl, zgodnie, z którym dominującymi elementami są proste linie, prostopadłościenne bryły oraz trzy kolory - żółty, niebieski oraz czerwony.

Po analizie najodpowiedniejszym rozwiązaniem dla projektu okazał się budynek na planie litery „L”. Dzięki takiemu układowi - od strony ulicy obiekt prezentuje się najbardziej nowocześnie, wywołując wrażenie płaskiego dachu i nawiązując optycznie do zabudowy blokowej w tle. Od wewnętrznego dziedzińca forma zmniejsza swoja skalę odkrywając wielospadowy dach.

Dostosowania obiektu mieszkalnego do nowej funkcji według przepisów obowiązujących budynki użyteczności publicznej, podjęła się bielska pracownia Archas Design. Dodatkowo wprowadzono rozwiązania, dzięki którym budynek komunikuje się z odbiorcami nie tylko formą, ale też materiałem. Zastosowanie na poziomie ostatniej kondygnacji paneli z blachy polerowanej nadało bryle lustrzanego efektu, który odbijając refleksy nieba na elewacji dematerializuje budynek.

- Rozwiązanie to pozwoliło na optyczne pomniejszenie kubatury od strony ulicy, gdzie przecież musieliśmy skomponować go z kontekstem wysokiej zabudowy, jednocześnie nie dominując skalą bezpośredniego sąsiedztwa o niższej intensywności. Kamuflaż ostatniej kondygnacji pozwolił nam na wpisanie przedszkola w oba te konteksty - tłumaczy architekt Maciej Zuber, szef biura Archas Design.

Wykorzystanie deski z modrzewia syberyjskiego na niższych elewacjach oraz atrakcyjne rozwiązania kolorystyczne ram okiennych, nieregularnie rozbijających bryłę a także zestawienie ich z nowoczesnym alucobondem, nawiązują do najlepszych standardów dla tego typu obiektów użyteczności publicznej znanych z Holandii. Takie podejście do architektury nie powinno dziwić,  bowiem inwestorem i pomysłodawcą przedszkola jest bielska firma Radek Legal, która od wielu lat działa właśnie na holenderskim rynku, gdzie z sukcesami realizuje podobne projekty.

- Już na etapie planowania miał to być obiekt, który wyróżni się nowoczesną, niesztampową architekturą, bliską odważnym i fantazyjnym realizacjom czołowych biur projektowych i wykonawczych z zachodu Europy. Sądzę, że udało się nam wspólnie z architektami osiągnąć coś wyjątkowego, odbiegającego od typowych rozwiązań z wykorzystaniem styropianu, bladej kolorystyki i zachowawczych form - podkreśla Radosław Siuda, właściciel firmy Radek Legal.

Ideą przewodnią założenia projektowego było również wytworzenie miejsca przyjaznego człowiekowi. Już na progu przedszkola uwagę przykuwają duże przeszklenia, przez które światło dzienne wpada głęboko do budynku. Podobnie jak wytworzenie naturalnej atmosfery wewnątrz, tak i funkcjonalne rozplanowanie otoczenia budynku miało istotne odniesienie do stron świata. Budynek położony w północnej części działki uwalnia nasłonecznioną południową część, którą przeznaczono na ogród i plac zabaw. Wraz z otoczeniem zajmują one aż 10 arów.

W dwukondygnacyjnym przedszkolu o łącznej powierzchni 300 m kw. znajduje się pięć sal dydaktycznych, szatnie, pomieszczenia administracyjne i socjalne. Zaplanowano je na przyjęcie 50 dzieci. Oddanie budynku do użytku ma nastąpić w przyszłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie