×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Była elektrownia na Westerplatte będzie obiektem muzealnym. Ruszają prace modernizacyjne

  • Autor: PAP
  • 07 wrz 2022 09:21
Była elektrownia na Westerplatte będzie obiektem muzealnym. Ruszają prace modernizacyjne
fot. shutterstock

Muzeum II Wojny Światowej podpisało z wykonawcą umowę na modernizację budynku byłej elektrowni, która znajduje się na Westerplatte. Remont ma zakończyć się w październiku 2023 r.

REKLAMA

  • Muzeum II Wojny Światowej poinformowało, że została podpisana umowa z wykonawcą na modernizację budynku byłej elektrowni wraz z zagospodarowaniem terenu na Westerplatte.
  • Wykonawcą prac będzie konsorcjum spółek Kamaro oraz Sobin.
  • Termin zakończenia prac przewidziano na październik przyszłego roku.

Jak przekazała rzeczniczka MIIWŚ dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, przedmiotem umowy jest przebudowa budynku byłej elektrowni ze zmianą sposobu jej użytkowania na cele muzealne, w tym planowaną w obiekcie wystawę. "Prace budowlane będą miały na celu poprawę stanu technicznego i estetycznego budynku oraz jego bezpośredniego otoczenia" - zaznaczyła w komunikacie rzeczniczka.

Dodała, że w ramach umowy powstanie także tymczasowa infrastruktura przeznaczona na pomieszczenia biurowo-administracyjne. Inwestycja zakłada również zmianę zagospodarowania terenu wokół byłej elektrowni - zostanie zmieniona nawierzchnia oraz zbudowana niezbędna infrastruktura techniczna, m.in. oświetlenie, monitoring.

Dyrektor muzeum dr hab. Grzegorz Berendt, cytowany w przesłanym komunikacie, zaznaczył, że popisanie umowy na prace budowalne w dawnej elektrowni to kolejny krok przybliżający do realizacji niezwykle ważnego zadania, jakim dla muzeum jest budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

"Jest to wydarzenie szczególne, ponieważ to właśnie w tym budynku po raz pierwszy w sposób kompleksowy, na wystawie, zostanie opowiedziana historia miejsca, gdzie rozpoczął się najkrwawszy, jak dotąd, konflikt zbrojny w dziejach ludzkości, który niezwykle głęboko dotknął zwłaszcza naród polski" - podkreślił Berendt.

Zapewnił, że będzie to także miejsce wyjątkowe, ponieważ we wnętrzach dawnej elektrowni w ramach przygotowywanej ekspozycji prezentowane będą nigdy wcześniej niepokazywane zabytki archeologiczne związane z Wojskową Składnicą Tranzytową na Westerplatte, odnalezione przez zespół archeologów MIIWŚ podczas prac archeologicznych, sukcesywnie prowadzonych na półwyspie.

Wykonawcą prac będzie konsorcjum spółek Kamaro oraz Sobin. Termin zakończenia prac przewidziano na październik przyszłego roku.

Budynek elektrowni wzniesiono na Westerplatte w 1926 roku. Generatory spalinowe, które znajdowały się w środku, miały być wykorzystywane na wypadek przerw w dostawach energii z Gdańska. Budynek jest obecnie jedynym budynkiem należącym do Składnicy, który zachował się w stanie niemal niezmiennym od 1939 roku.

Budynek elektrowni wraz z działką, na którym się znajduje należy do Agencji Mienia Wojskowego. W 2019 roku został użyczony bezterminowo Muzeum II Wojny Światowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie