Było gospodarstwo, będzie pensjonat. Oto Siedlisko Gryzy szkicu MFRMGR ArchitekciPropertyDesign.pl - 14-01-2022 14:17


MFRMGR Architekci stworzyli projekt przebudowy Siedliska w miejscowości Gryzy na Warmii. Dawna zabudowania gospodarcze mają zamienić się w klimatyczny pensjonat.

Do tego miejsca, nie jest łatwo trafić. GPS wskazuje na wieś Gryzy na Warmii. Podróżnym, którzy podczas włóczęgi po bezdrożach tu w końcu dotrą, ukazuje się zachwycająca kompozycja opuszczonych, zrujnowanych i autentycznych zabudowań gospodarczych (kamiennej obory, drewnianej stodoły) oraz ruina domu mieszkalnego.

Budynki te rozmieszczono na rozległej zazielenionej działce ze skarpą. Z której to skarpy rozpościera się widok na magiczne, ukryte w szuwarach kameralne jezioro. Razem to wszystko tworzy coś na kształt przestrzennego, niczym nie zakłóconego, ekosystemu.

- Nasza inwestorka, która wychowywała się w tej okolicy, postanowiła tchnąć nowego ducha w to od lat podupadłe i zaniedbane miejsce. Aby nie zniszczyć jego uroku, powstał pomysł stworzenia tu kameralnego pensjonatu uzupełnionego ciekawymi funkcjami - mówią architekci. 

Pierwszym etapem inwestycji jest rewitalizacja całej działki, odtworzenie sadu, miejsca na ognisko, zbudowanie basenu na skarpie z widokiem na staw i szuwary poniżej oraz przebudowa i i rozbudowa dawnego budynku obory. To tu znajda się pokoje gościnne i inne funkcje. Kolejnym przewidzianym etapem będzie renowacja drewnianej stodoły i przystosowanie jej na potrzeby studio Jogi i Wellness.