REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Bytom odnowi swoje parki

  • Autor: PAP
  • 12 gru 2017 12:45
Bytom odnowi swoje parki
fot. unsplash

Ponad 13 mln zł unijnego wsparcia otrzyma samorząd Bytomia na swoje przedsięwzięcia związane z miejskimi parkami – poinformowało we wtorek miasto. Będą to kolejne już parki w regionie rewitalizowane przy wsparciu z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

REKLAMA

Dotąd fundusze unijne z puli POIiŚ przeznaczonej na poprawę jakości środowiska miejskiego zdobyły w woj. śląskim, m.in. Jaworzno, Mysłowice, Sosnowiec czy Świętochłowice. Bytom otrzymał 13,1 mln zł dofinansowania w trzecim naborze wniosków dla projektów poświęconych "rozwojowi terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych".

W projekcie "Odnowa zieleni w parkach miejskich" Bytom do końca przyszłego roku przeprowadzi za 15,5 mln zł prace w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w centrum, Parku Ludowym w Miechowicach, parku Fazaniec w Szombierkach, w Parku Mickiewicza w Rozbarku, Parku im. Konopnickiej w Karbiu oraz na zieleńcach przy ul. Bukowej, Zabrzańskiej i Nowakowskiego.

Zakres prac obejmie m.in. nowe nasadzenia drzew i krzewów, utworzenie nowych trawników, rekultywację zbiorników wodnych i remonty alejek. Wykonane mają zostać nowe schody, pomosty, ławki i kosze. Jak zaznaczyła cytowana w informacji bytomskiego magistratu dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej, obecnie trwa przygotowanie procedur przetargowych.

Unijny projekt umożliwi m.in. kolejny etap robót w zabytkowym Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w śródmieściu Bytomia. Ten jeden z najstarszych w woj. śląskim parków powstał ok. 1840 r. m.in. na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Od kilku lat jest on stopniowo odnawiany; np. wiosną tego roku zakończono prace na Górze Miłości - parkowym wzniesieniu utworzonym przez laty na kopalnianej hałdzie.

Odnowa bytomskich parków wpisuje się w cele bytomskiego programu rewitalizacji. Obok społecznego, gospodarczego i kulturowego jej aspektu, miastu zależy na wymiarze środowiskowym. Dlatego wśród obszarów bytomskiej rewitalizacji, obok dziewięciu obszarów zamieszkałych, znalazło się też dziewięć zdegradowanych obszarów niezamieszkałych.

Obejmują one tereny dawnej kopalni Rozbark, dawnej kopalni Szombierki, dawnej Huty Zygmunt, dawnej kopalni Centrum, dawnej Huty Bobrek, tereny poprzemysłowe zakładów "Orzeł Biały", teren inwestycyjny w Bytomiu-Miechowicach, tereny wokół Elektrociepłowni Szombierki i Pola Szombierskie oraz rezerwat przyrody "Żabie Doły".

Fundusze unijne na rewitalizację bytomskich parków pochodzą z ogólnodostępnego POIiŚ; ich rozdział w kolejnych naborach koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie