Bytom rewitalizuje park: ukończona Góra Miłości i Ogród BytomskiPAP - 24-05-2017 16:21


Ukończona Góra Miłości i nowy Ogród Bytomski zostaną oficjalnie pokazane w piątek w zabytkowym Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w śródmieściu Bytomia. Ten jeden z najstarszych w woj. śląskim parków od kilku lat jest stopniowo odnawiany.

Góra Miłości to obok zmodernizowanych już stawów, Alei Muz czy Rozarium, jedno z lubianych przez bytomskich spacerowiczów miejsc w Parku Kachla. Zakątek ten wiosną i latem odwiedzają m.in. zakochani; zimą - zwłaszcza gdy spadnie śnieg - spędzają tam czas dzieci.

Jak przekazała w środę wicedyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu Krystyna Ostrowska, zrealizowany trzeci etap przebudowy Góry Miłości zakończył przywracanie dawnego wyglądu tego miejsca.

Wzniesienie, któremu nadano nazwę Góra Miłości, to pokopalniana hałda. Założony ok. 1840 r. park powstał bowiem m.in. na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Czasy świetności zabytkowego parku utrwalono np. na pocztówkach. Wśród nich można znaleźć przedstawiające właśnie Górę Miłości - z alpinarium na zboczach i sadzawką u podnóża.

Wcześniej, w inspiracji dawnymi rozwiązaniami, miejskie spółki zbudowały na wzniesieniu kaskadę wodną i powiększyły sadzawkę u podnóża. Po remoncie sadzawka jest większa, odtworzono też wysepkę. Ostatnio zrealizowano kolejne prace - wokół Góry Miłości wiją się ścieżki z ławkami, a całość uzupełniają rośliny, skomponowane w stylu ogrodu górskiego.

"Szczególnie korzystny wpływ na wygląd Góry Miłości i uzyskanie zamierzonego efektu ma budowa altany z okrągłym siedziskiem pośrodku oraz zamontowanie dużej kamiennej donicy, w której posadzono sosnę - gatunek charakterystyczny dla krajobrazu górskiego" - uznała Ostrowska.

Ogród Bytomski utworzono natomiast na terenie przylegającego do Parku Kachla zaplecza Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej, od strony ul. Tarnogórskiej. Ogród niejako uzupełnia istniejące tam w pobliżu od dwóch sezonów miniarboretum.

Od piątku w Ogrodzie Bytomskim będzie można oglądać rośliny dobrane ze względu na kwiaty w kolorach miasta - żółtym i niebieskim. Główną atrakcją będą jednak rozmieszczone w ogrodzie postaci bytomskich legend.

Goście piątkowego otwarcia Ogrodu Bytomskiego będą mogli od godz. 11. wysłuchać bytomskich legend w śląskiej gwarze, posłuchać śląskiej muzyki i skosztować regionalnych przysmaków. Potem zaplanowano też przejście na odnowioną Górę Miłości.

Początki obecnego Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla sięgają 1840 r., kiedy hrabia Hubert von Tiele-Winckler podarował społeczeństwu Bytomia 330 mórg lasu dworskiego z aleją drzew i bocznymi ścieżkami. Obszar powiększono o nieużytki dawnej kopalni "Teresa" i wytyczono główną trasę spacerową, tzw. Promenadę.

W parku powstały stawy po zapadliskach górniczych, jeden z nich przekształcono później w otwarte kąpielisko, a drugi jako tzw. staw łabędzi, z drewnianym mostkiem, istnieje do dziś. Założono też mały ogród zoologiczny, który przetrwał do lat powojennych. Największą hałdę przekształcono w Górę Miłości z altaną i skalnym ogrodem, pojawiła się podświetlana fontanna. W latach 1934-1935 wybudowano dużą szklarnię, gdzie urządzono palmiarnię.

Według miejskich historyków bytomski park w okresie międzywojennym był uznawany za jeden z najpiękniejszych na całym Śląsku, po parku Szczytnickim we Wrocławiu. W okresie powojennym nosił nazwę Parku im. gen. Świerczewskiego. W 1992 r. został wpisany do rejestru zabytków woj. śląskiego. Park ma ok. 43 ha powierzchni.