REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Bytom uruchomi Specjalną Strefę Rewitalizacji

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2017 09:13
Bytom uruchomi Specjalną Strefę Rewitalizacji
fot. fotolia

Ustanowienie w trzech dzielnicach Bytomia Specjalnej Strefy Rewitalizacji konsultuje z mieszkańcami samorząd tego miasta. To narzędzie, dające samorządom specjalne instrumenty, jak np. prawo pierwokupu, ma obowiązywać w Śródmieściu, Bobrku oraz w Rozbarku.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o rewitalizacji SSR mają ułatwiać miastom realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Gminy mogą np. korzystać z prawa pierwokupu przy zakupie nieruchomości. W strefie mają obowiązywać ułatwienia w procedurze administracyjnej, możliwość przyznawania dotacji remontowych czy zwalniania z trybu przetargowego.

Wniosek o ustanowienie Strefy składa się po uchwaleniu Gminnego Programu Rewitalizacji, który w Bytomiu został przyjęty 27 lutego br. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami Specjalna Strefa Rewitalizacji miała zacząć obowiązywać tam od 1 stycznia 2018 r. Od poniedziałku do 26 stycznia potrwają jednak jeszcze konsultacje projektu uchwały wprowadzającej SSR.

Wcześniej, wiosną br. miasto zamawiało ekspertyzę dotyczącą określenia narzędzi Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Uchwała ma wprowadzić to SSR w Bytomiu w dwa tygodnie od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Woj. Śląskiego. Strefa ma zostać ustanowiona na okres dziesięciu lat.

Choć warunki obszaru zdegradowanego spełnia 9 z 21 wydzielonych w Bytomiu jednostek urbanistycznych, wobec ograniczeń wynikających z ustawy o rewitalizacji ostatecznie wydzielono tam sześć podobszarów zamieszkałych obszaru rewitalizacji: Śródmieście, Śródmieście Zachód, Śródmieście Północ, Rozbark, Bobrek i Kolonię Zgorzelec (a także dziewięć obszarów niezamieszkałych).

W ten sposób obszar rewitalizacji w Bytomiu zajmuje 828 ha, co stanowi 11,93 proc. powierzchni miasta. Specjalna Strefa Rewitalizacji ma objąć łącznie 215 ha, czyli 3,1 proc. powierzchni miasta.

Jednocześnie z pracami nad SSR bytomski samorząd w wydzielonych sześciu tzw. kwartałach pilotażu rewitalizacji (w Śródmieściu i Rozbarku) prowadzi działania zmierzające do zaplanowania dalszych działań rewitalizacyjnych, m.in. warsztaty, konsultacje z mieszkańcami, banki wolontariatu i wzajemnych usług sąsiedzkich.

To elementy pilotażowego projektu rewitalizacji, koordynowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Chodzi o wypracowanie modelowych działań, będących swego rodzaju testem na rozwiązanie problemów występujących na obszarach zdegradowanych. Wyznaczono do niego najbardziej zdegradowane miasta, ale o różnej specyfice i położeniu: Bytom, Łódź i Wałbrzych.

W Bytomiu planowanie procesu rewitalizacji odbywa się m.in. zgodnie z wymyśloną w Wielkiej Brytanii metodą "Planning for real". Mieszkańcy są w niej zapraszani do dyskusji, jak żyje się im na danym terenie (stosunkowo niewielkim; po kilka kwartałów) i pytani, co zrobić, by poprawić jakość ich życia.

Innym elementem pilotażowego projektu Bytomia są stałe i doraźne punkty informacyjne i konsultacyjne - dla zainteresowanych składaniem wniosków o dofinansowanie projektów związanych z rewitalizacją. Pierwszy taki stały punkt działa od wiosny, drugi ruszył na początku lipca.

Zgłoszony pod kątem ministerialnego pilotażu bytomski projekt pod nazwą "Bytom Odnowa - innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych" składa się z czterech modułów.

Pierwszy to przyjęty już "Gminny Program Rewitalizacji. Bytom. 2020+"; drugi obejmuje wzmocnienie zdolności instytucjonalnej miasta do przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych, trzeci - wypracowanie bytomskiego modelu dostępnego mieszkalnictwa, a czwarty - rozwój inicjatyw społecznych.

Wypracowywanie modelowych działań w ramach pilotażu rewitalizacji miasto powinno zakończyć do końca 2018 r. Później ma powstać raport, który trafi do opracowywanej przez ministerstwo internetowej platformy Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie