Calisia One znowu gra! Zrewitalizowana fabryka fortepianów zyskała drugie życiePropertyDesign.pl - 01-07-2019 09:11


W Kaliszu oficjalnie otwarto wielofunkcyjny kompleks biznesowy Calisia One. Na terenie zrewitalizowanej fabryki pianin i fortepianów Calisia powstał butikowy biurowiec, hotel Hampton by Hilton Kalisz oraz otwarty na miasto dziedziniec z różnorodnymi konceptami kulinarnymi. Za projekt odpowiadał Piotr Chojara z pracowni MODOarchitektura.


Marcin Antczak z Antczak Investments podkreśla, że rewitalizacja jest kluczowym sposobem na rozwój wszystkich miast w Polsce, nie tylko metropolii. Jednak na wysyp tego typu inwestycji przyjdzie nam jeszcze poczekać. - W dużych metropoliach mamy już pięknie zakończone procesy rewitalizacyjne - miejsca, które zmieniają miasto i przywracają do życia duże, niewykorzystywane przez lata obszary. Jednak inwestorzy wciąż ostrożnie podchodzą do tego typu inwestycji w mniejszych ośrodkach. W naszym przypadku również była to mieszanka celów biznesowych i sentymentu do Kalisza - miasta, w którym od blisko 40 lat prowadzimy działalność. Chcieliśmy stworzyć obiekt podkreślający dziedzictwo miejsca, a jednocześnie otwarty na mieszkańców  - podkreśla inwestor.

Przestrzeń multifunkcjonalna

Calisia One, za projekt której odpowiadał Piotr Chojara z pracowni MODOarchitektura, to dziś trzy główne części. W najstarszej, wpisanej do rejestru zabytków, zaprojektowano przestrzeń biurową w najwyższym rynkowym standardzie. Swoje biura będzie tu miał m.in Europejski Fundusz Leasingowy, Lux Med i Comfortime.

Tuż obok, po przejściu stylowym przeszklonym łącznikiem, znajduje się hotel Hampton by Hilton Kalisz. Oferuje on gościom 91 pokoi w swoich typowych modułach: Flex, Standard i Twin, oraz pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Za koncepcję hotelowych wnętrz odpowiadała Ewa Wereszczyńska z pracowni Molecularch. Dostojność gmachu fabryki, jakość zastosowanych tam materiałów musiała także znaleźć odzwierciedlenie w jakości wnętrz hotelu. Stąd bardzo wysoki standard elementów wykończenia i wyposażenia: zabudowy meblowe w naturalnym fornirze, kamień naturalny, wykładziny dywanowe wełniane o wysokiej gramaturze. Obie części połączone są podziemnym parkingiem i mają dostęp do znajdującej się na najwyższej kondygnacji strefy SPA i fitness.

 Dla biznesu i miasta

Na tyłach obiektu inwestor zdecydował się na stworzenie otwartej przestrzeni - zrewitalizowany dziedziniec wraz z knajpkami i restauracjami (Kampai Sushi, Chleb i Wino, cukiernia Marysieńka i restauracja ROMA) ma być nowym, ulubionym miejscem spotkań kaliszan. Całą częścią gastronomiczną kompleksu zarządza doświadczony szef kuchni - Olaf Ratz, który zaprojektował specjalne menu dla każdego z lokali. W wakacje, na dziedzińcu zaplanowano szereg aktywności m.in. koncerty, spotkania i degustacje, które umożliwią miłe spędzanie letnich wieczorów.

Różnorodne aktywności gwarantuje również ostatnia kondygnacja Calisia One. Już niedługo otworzy się tam stylowy klub muzyczny - Atmosphere Club. Tuż obok można skorzystać ze strefy SPA & Wellness. PROHAB SPA oferuje treningi personalne, świetnie wyposażoną siłownię, basen i saunę fińską, a także całe portfolio masaży i zabiegów kosmetycznych.

Zainteresowanie, z jakim spotkała się nasza inwestycja przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem w kompleksie odbyło się kilka spotkań prasowych, wydarzeń branżowych czy eventów firmowych, a kolejne powoli zapełniają nasz kalendarz na 2019 i 2020 r. Sala konferencyjna i bankietowa pozwalają na organizację wielu, różnorodnych aktywności biznesowych - od firmowych jubileuszy przez szkolenia czy konferencje - wylicza inwestor.

Jak umiejętnie stworzyć mix historii i nowoczesności?

Deweloper od początku dbał o to, by obiekt nie stracił swojego wyjątkowego charakteru - mimo nowych funkcjonalności na każdym kroku widać nawiązania do historii. Tuż obok głównego wejścia do budynku, w reprezentatywnym łączniku, stoi odrestaurowany fortepian wyprodukowany w fabryce A. Fibigera. Inwestor dodatkowo wyposażył go w mechanizm samogrający, dzięki czemu może cieszyć ucho odwiedzających o każdej porze dnia. W hotelu wiszą artystyczne zdjęcia Kalisza autorstwa Macieja Garbowicza, a tuż obok sali bankietowej stworzono wystawę specjalną, obrazującą historię budynku.

Sama rewitalizacja przebiegała natomiast w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków i jako jedna z nielicznych w Polsce w zgodzie z międzynarodowym systemem certyfikacji BREEAM RFO.

Co ta inwestycja oznacza dla miasta?

Obiekt znajduje się w obszarze, w którym miasto od 2016 r. prowadzi proces rewitalizacji. Inwestycja jest przykładem współdziałania różnych aktorów tego złożonego procesu, dającym w dłuższej perspektywie efekt synergii. Miasto w tym procesie chce zadbać o sferę społeczną i przestrzenie publiczne - drogi, place, zieleńce, obiekty użyteczności publicznej czy miejskie zasoby mieszkaniowe, podnosząc komfort życia mieszkańców. Inwestor prywatny lokując tu swoje przedsięwzięcie i swój kapitał, przyciągnie nowych użytkowników - przedsiębiorców i w tym konkretnym przypadku turystów.

- Rewitalizacja jest jednym z trendów, bez którego niemożliwy jest dziś zrównoważony rozwój centrów miast. Inwestorzy w największych polskich metropoliach docenili już jego znaczenie, realizując takie obiekty, jak Manufaktura w Łodzi, Stary Browar w Poznaniu czy Koneser w Warszawie. Kalisz dołącza dziś do nich i zyskuję obiekt na naprawdę światowym poziomie - piękną wizytówkę w samym centrum miasta. Jest to ważny krok do przywrócenia tej części miasta znaczenia i wprowadzenia tu bardzo potrzebnych zmian -podsumowuje Izabela Grześkiewicz, kierownik Biura Rewitalizacji Urzędu Miasta Kalisza.