×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich udostępniony zwiedzającym już 12 czerwca br.

  • Autor: PAP
  • 20 mar 2023 10:36
Cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich udostępniony zwiedzającym już 12 czerwca br.
Muzeum Książąt Czartoryskich, fot. mat. prasowe

Otwarcie Klasztorka łączącego Pałac Czartoryskich z Arsenałem sprawi, że dla publiczności dostępny będzie cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Otwarcie zapowiedziano na 12 czerwca.

REKLAMA

Cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich zostanieudostępniony zwiedzającym już 12 czerwca br.

Piotr Gliński: "To jest koniec wielkiego projektu odtworzenia czy powrotu do Polski, do Krakowa, Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z kolekcją".

Otwarcie Klasztorka łączącego Pałac Czartoryskich z Arsenałem sprawi, że dla publiczności dostępny będzie cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak zapowiada MNK, planowana w ostatniej z części muzeum ekspozycja ma być narracyjnym rozwinięciem otwartej już wystawy stałej, a ścieżka zwiedzania ma pozwolić na połączenie budynków w komunikacyjną całość.

"To jest miejsce, które od kilkunastu lat w zasadzie nie istniało w sensie muzealnym, a w tej chwili praktycznie już jest gotowe, aby zaprosić gości" - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego w Klasztorku. "To jest koniec wielkiego projektu odtworzenia czy powrotu do Polski, do Krakowa, Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z kolekcją" - podkreślił Gliński.

Remont Klasztorka rozpoczął się w 2021 roku. Celem inwestycji było przywrócenie pierwotnej funkcji ekspozycyjnej oraz modernizacja zabytkowego budynku, wraz z detalami architektonicznymi oraz wyposażeniem ekspozycji. Obecnie trwają prace nad modernizacją zabytkowego etalażu oraz przygotowaniem wystawy. Jej otwarcie zapowiedziano na 12 czerwca.

"To jest remont konserwatorski, tu każdy szczegół jest bardzo istotny" - mówił na konferencji prasowej wicepremier, dodając, że odtworzone współcześnie detale "są odtworzone z taką pieczołowitością i tak profesjonalnie, że trudno odróżnić, co jest artefaktem, a co współczesną kopią".

Zgodnie z zapowiedzią muzeum wystawa w Klasztorku będzie refleksją nad "mową rzeczy" w historii i współczesności muzealnictwa. Zostaną na niej zaprezentowane przedmioty ze zbiorów puławskich, które są "swego rodzaju galerią osobistości trwale zapisanych w dziejach i kulturze Europy oraz świata". Wśród zgromadzonych obiektów zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. krzesło Szekspira.

Muzeum Książąt Czartoryskich zostało ponownie otwarte dla zwiedzających 20 grudnia 2019 roku. Kolekcję pamiątek narodowych stworzyła w 1801 roku księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska. Kolekcjonowane przez nią zbiory były prezentowane w Puławach, w dwóch parkowych pawilonach: Świątyni Sybilli, a od 1809 roku także w Domu Gotyckim. To właśnie w Domu Gotyckim eksponowano "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna.

Muzeum nie przetrwało jednak powstania listopadowego, w 1831 roku - po emigracji księcia Adama Jerzego Czartoryskiego - zbiory zostały przewiezione do Paryża. Powróciły do Polski dopiero w 1876 roku, w związku z planowanym otwarciem muzeum w Krakowie. Znaczące straty dla kolekcji przyniosła II wojna światowa. Po wojnie muzeum trafiło pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie, a w 1991 pod zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich. W grudniu 2016 r. rząd zakupił kolekcję i budynki za 100 mln euro, a następnie przekazał je Muzeum Narodowemu w Krakowie.(

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie