×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Case study DL Tower: Mixed-use odpowiedzią na potrzeby mieszkańców współczesnych miast

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 gru 2021 15:36
  • Aktualizacja: 16 gru 2021 15:46
Case study DL Tower: Mixed-use odpowiedzią na potrzeby mieszkańców współczesnych miast
Kompleks DL Tower będzie miał funkcje biurowe, handlowe, rekreacyjne i gastronomiczne. fot. mad. prasowe DL Invest

Wielofunkcyjne kompleksy mixed-use idealnie wpasowują się w nowoczesny styl życia, będąc jednocześnie nawiązaniem do pierwotnej idei miast i tworzących je społeczności. Przykładem takiej inwestycji jest realizowany w Katowicach kompleks DL Tower.

REKLAMA

  • Projekty mixed-use, łączące funkcje biurowe, handlowe, mieszkaniowe i hotelowe są odpowiedzią na współczesne potrzeby mieszkańców nowoczesnych miast i biznesu. 
  • Katowice są jednym z miast prekursorów. Na terenie stolicy Śląska znajduje się wiele poprzemysłowych struktur, nierzadko dobrze zlokalizowanych i skomunikowanych, którym nadanie nowego życia oznacza wprowadzenie nowej jakości do miasta.
  • Projektem  duchu mixed-use jest kompleks DL Tower przy Korfantego 138 w Katowicach realizowany przez DL Invest Group, powstający na terenie dawnych zakładów graficznych i otoczony tradycyjnymi, historycznymi zabudowaniami mieszkaniowymi.

Projekty mixed-use czyli powrót do korzeni

Początek rozwoju miast charakteryzował się ścisłą zabudową. Mieszkańcy mieszkali blisko swoich miejsc pracy. Blisko miejsc zamieszkania mieściły się wszelkie ośrodki kultury i rekreacji, co powodowało rozwój społeczności i budowę więzi spajających zarówno mieszkańców, jak i architekturę.

Wraz ze zmieniającymi się technologicznymi i ekonomicznymi uwarunkowaniami miasta ewoluowały, rozbudowując swoją infrastrukturę i powiększając się o kolejne tereny. Wielu mieszkańców musiało zacząć dojeżdżać do pracy z coraz dalszych odległości, co zaczęło pochłaniać dodatkowy czas i środki i niosło ze sobą szereg innych skutków w tym zwiększone zużycie zasobów.

Przeczytaj także >> Podsumowanie 2021 roku: 10 największych trendów w architekturze i designie

Dzisiaj na terenie wielu przemysłowych wcześniej miast znajdują się liczne, niewykorzystywane obszary. Ich doskonała lokalizacja blisko centrum pozwala planować zagospodarowanie zgodne z nowoczesnymi trendami, a jednocześnie stwarza możliwości zagęszczenia miejskiej tkanki i wykorzystanie istniejącej infrastruktury komunikacyjnej, co jest dużą oszczędnością zasobów w porównaniu do projektów powstających na terenach okalających miasta.

– Projekty mixed-use pozwalają zoptymalizować miejską przestrzeń z korzyścią dla mieszkańców miast, ich gości, a także pracowników. Ich architektura i lokalizacja promują także dobre postawy: umożliwiają i zachęcają do ekologicznych form przemieszczania się jak jazda na rowerze, korzystanie z komunikacji miejskiej czy po prostu chodzenie. Tworzą autentyczne, miejskie środowisko dla najemców korzystających z różnych funkcji nieruchomości: biurowych, handlowych czy usługowych – wymienia Dominik Leszczyński, CEO DL Invest Group, która realizuje projekt przy Korfantego 138.

Korfantego 138 odpowiedzią na globalne trendy 

– Taki jest nasz projekt DL Tower przy Korfantego 138, który powstaje zgodnie z założeniami przyjętymi przez naszą firmę strategią DL Green przy realizacji projektów mixed-use, które powinny wpisywać się w kontekst miejsca, dostarczać wartości dodanej przez zróżnicowany zestaw funkcji i angażować lokalne społeczności, co w naszym przekonaniu wpływa na rozwój miasta i jest korzystne dla wszystkich jego mieszkańców – mówi Dominik Leszczyński. 

– Co więcej: na terenie naszego projektu granice pomiędzy poszczególnymi funkcjami nie będą tak oczywiste. Będą się przenikały. Na przykład przestrzenie wspólne są projektowane w taki sposób, aby w każdej chwili można było wyjść ze swojego biura i przeprowadzić spotkanie korzystając z przestrzeni w innych częściach kompleksu, czy też po prostu popracować. Dodatkowo, na terenie kompleksu w budynku DL Atrium oraz DL Tower znajduje się ponad 2000 mkw. powierzchni podzielonej na gabinety wynajmowane w formie biur serwisowanych – DL Space. Każdy więc może wynająć u nas niewielką przestrzeń biurową pod swoje potrzeby – dodaje.

Integralną częścią projektu DL Tower przy Korfantego 138 będą funkcje handlowe, rekreacyjne i gastronomiczne. – Znajdą się tam również powierzchnie hotelowe i aparthotelowe. Słowem wszystko czego potrzebują mieszkańcy nowoczesnego miasta będzie na wyciągnięcie ręki. W ten sposób chcemy stworzyć społeczność, której integralną częścią będziemy my jako inwestor, nasi najemcy biurowi i handlowi, goście hotelowi oraz mieszkańcy okolicznych dzielnic, a dzięki bardzo dobrej komunikacji miejskiej mieszkańcy nawet całego miasta, którzy szukać będą ciekawych możliwości spędzenia wolnego czasu w interesującej przestrzeni – zauważa Dominik Leszczyński.

W ramach katowickiego projektu przy Korfantego 138 funkcjonuje obecnie DL Atrium, który mieści funkcje biurowe i handlowe. Dobiega końca budowa nowoczesnej wieży biurowej DL Tower, a w niedługim czasie rozpocznie się realizacja kolejnych dwóch budynków z dominującą funkcją biurową i znaczącym udziałem powierzchni usługowych, gastronomicznych, handlowych, hotelowych i rekreacyjnych. Przestrzeń pomiędzy budynkami będzie stanowiła miejsce dla pieszych – ruch samochodowy w znacznej części odbywać się będzie na poziomach podziemnych. Przewidywany termin zakończenia całego projektu przy Korfantego to 2025 rok.

Przestrzenie przyjazne ludziom bez ruchu samochodowego

Szczególnie ważnym aspektem przy realizacji projektów mixed-use jest ograniczenie ruchu samochodowego. – Wyeliminowanie samochodów z dużej części powierzchni pozwala na zagospodarowanie jej dla celów społecznych i wprowadzenie tam przestrzeni przyjaznych ludziom w tym terenów zielonych, ale także placów i miejsc pod organizację wydarzeń, kawiarnie i restauracje – dodaje Dominik Leszczyński. – Ma to także konkretny wymiar praktyczny. Dla przykładu najemcy tradycyjnie handlowi, aby skutecznie konkurować z rozwijającym się handlem internetowym potrzebują wartości dodanej, a jest nią właśnie unikalne doświadczenie. Można je wykreować za pomocą przyjaznych, atrakcyjnych wspólnych przestrzeni zielonych i rekreacyjnych. To wyróżnik, którego nie można wprost odwzorować w Internecie. Innymi, podobnymi wyróżnikami są sztuka czy wyjątkowej jakości powierzchni hotelowe i biurowe. Miarą sukcesu projektów mixed-use jest udane połączenie kilku części składowych: nawiązania do historii miejsca, dokładnej znajomości potrzeb lokalnych społeczności w tym społeczności biznesowych oraz dostarczenie powierzchni maksymalnie wykorzystujących te możliwości, a jednocześnie elastycznych, co umożliwi dopasowanie ich do ewoluujących potrzeb mieszkańców, pracowników i miasta – puentuje Dominik Leszczyński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie