Case study: fasady Skylinera powstały w ekspresowym tempiePropertyDesign.pl - 04-01-2022 14:59


Blisko 200-metrowy Skyliner spod kreski APA Wojciechowski jest siódmy na liście najwyższych budynków w Polsce. Ważnym aspektem projektu było maksymalne skrócenie czasu jego realizacji, co ułatwiły zastosowane fasady elementowe.

Skyliner – flagowa inwestycja Grupy Karimpol – to jeden z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Polsce, zarówno pod względem wysokości jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka Wicona dostarczyła fasady elementowe Wictec.

Blisko 200-metrowy Skyliner jest siódmy na liście najwyższych budynków w Polsce. Na 42 kondygnacjach oferuje 49 000 mkw. powierzchni biurowej i retailowej do wynajęcia. Najniższe poziomy budynku przeznaczone są na lokale usługowe, handlowe oraz gastronomiczne. Na 165 m wysokości położony jest dwupoziomowy Skybar z niezwykłymi widokami na panoramę Warszawy. Spektakularne lobby Skylinera mierzy aż 16 m i jest jednocześnie najwyższym lobby biurowym w Polsce. Wieżowiec jest obsługiwany przez 21 szybkich wind (o prędkości do 7 m/s) wyposażonych w inteligentny system obsługi bezdotykowej, umożliwiający komfortowy transport.

Za projekt architektoniczny Skylinera odpowiada pracownia APA Wojciechowski. Generalnym Wykonawcą biurowca jest Warbud S.A. Wieżowiec jest elegancki i smukły. Jego estetyka jest nawiązaniem do uniwersalnej klasyki w najczystszym wydaniu. Dzięki temu będzie dobrze wyglądał nie tylko po pięciu, ale i po dwudziestu latach. Efekt wizualny udało się osiągnąć dzięki zastosowanym systemom fasadowym.

Fasady elementowe

Ważnym aspektem w czasie realizacji projektu było maksymalne skrócenie czasu realizacji, który zaplanowano na 3 lata (od 2017 do 2020). Ze względu na szybki czas realizacji wybrano rozwiązanie w postaci fasad elementowych, stanowiących gotowy półfabrykat konstrukcji, składany modułowo bez konieczności stosowania rusztowań. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych systemów słupowo-ryglowych, a mimo wyższej ceny rekompensują koszty transportu oddzielnych elementów (rygli, tafli szklanych) oraz dodatkowych rusztowań czy wysięgników. Fasady te dostarczane są w postaci modułów montowanych od wewnątrz.

– System WICTEC wykorzystany do budowy Skylinera oferuje zarówno estetyczną elastyczność, jak i wysoki poziom funkcjonalności. Umożliwia zoptymalizowanie wydajności energetycznej, izolacji akustycznej i bezpieczeństwa – mówi Hubert Wiśniewski, country manager w Wicona Polska.

Zgodny z normą EN13830 dla ścian osłonowych Wictec jest w pełni przetestowany pod względem odporności na warunki atmosferyczne, posiada właściwości ognioodporne. Dzięki łatwej dostępności różnorodnych typów profili, można go dostosować do niemal każdego stylu architektonicznego.