Cavatina z amerykańskim projektem. Za architektonicznymi sterami pracownia EpsteinPropertyDesign.pl - 27-08-2021 13:03


Cavatina Holding wspólnie z działającym globalnie biurem architektonicznym Epstein przygotowała koncepcję wyjątkowej przestrzeni kulturalno-rozrywkowej, która miałaby powstać na wyspie Bainbridge w Stanie Waszyngton, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Właśnie zaprezentowano koncepcję przygotowaną przez biuro Epstein wraz z Cavatina Holding. Budynek ma posiadać krytą salę koncertową na 500 osób, amfiteatr zewnętrzny na 600 miejsc, przestrzeń do wystawiania sztuki, sale spotkań społeczności lokalnej oraz sale do zajęć muzycznych i artystycznych. Na charakter i formę projektu wpływ miały między innymi koncepcje historyczne, kulturowe i środowiskowe, a także dorobek lokalnej architektury. Sztuka plemienna Salish i Suquamish była znaczącą inspiracją dla płynnego i organicznego kształtu budynku. Półksiężyce, trygony, owale i inne kształty, które były używane w rzeźbieniu w drewnie i stylizowanej sztuce plemienia Salish są ucieleśnione w architekturze budynku.

W projekcie architekci postawili także na zastosowanie przejrzystości i mocnych kontrastów. Na dominujący materiał konstrukcyjny i wykończeniowy wybrali drewno. To właśnie ono wykorzystywane było najczęściej w lokalnej architekturze budynków mieszkalnych i użytkowych, w tradycyjnych rzeźbieniach plemienia Suquamish. Ponadto twórcy koncepcji chcieli wykorzystania szybko odnawialnych materiałów i dopełnić naturalną przestrzeń, w której zaprojektowano Cavatina Concert Hall.

Idea zaangażowania społeczności była również ważnym czynnikiem przy projektowaniu zewnętrznego amfiteatru, który otwiera się i rozlewa na pobliski park, umożliwiając widzom podziwianie występów muzycznych podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Koncepcja budynku została także dobrze przemyślana pod kątem zrównoważonego budownictwa – zaplanowano w nim rozwiązania pozwalające na wykorzystanie energii słonecznej, geotermalne systemy ogrzewania i chłodzenia, energooszczędne systemy wentylacyjne, hydroponiczne rośliny wewnętrzne, pozwalające zadbać o jakość powietrza i inne technologie zmniejszające zużycia energii i emisję dwutlenku węgla.

Przedstawiona koncepcja to nie pierwszy odważny projekt kulturalno-rozrywkowy, w który angażuje się Cavatina. W ramach obiektu Cavatina Hall w Bielsku-Białej, deweloper, poza pierwszymi w mieście biurami klasy A, zaprojektował salę koncertową mogącą pomieścić niemal 2 tys. osób oraz profesjonalne studio nagrań. Charakterystyczna, szklana kopuła Cavatina Hall wyróżnia się na tle otoczenia i przyciąga zainteresowanie mieszkańców oraz turystów. Trwają prace wykończeniowe w części koncertowej obiektu.