REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Ceglany gotyk, strycharz i kowale przy ul. Rycerskiej w Gdańsku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 wrz 2018 09:45
Ceglany gotyk, strycharz i kowale przy ul. Rycerskiej w Gdańsku
fot. mat. garncarnia.art

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa przy ul. Rycerskiej w Gdańsku Muzeum Gdańska przedstawi bliżej tematykę gdańskiego gotyku ceglanego. 8 i 9 września w namiotach Muzeum Gdańska odbędą się warsztaty lepienia cegieł. W sobotę zostaną zaprezentowane pokazy laserowego czyszczenia zabytkowych cegieł, a w niedzielę kowale zaprezentują techniki kucia.

REKLAMA

Organizatorem wydarzenia „Weekend z Archeologią” na placu przy ul. Rycerskiej w Gdańsku jest Muzeum Archeologiczne, ale w przyszłości ma tu powstać oddział główny Muzeum Gdańska. Z tego względu podczas festiwalu będzie można zobaczyć prezentacje miejskiego muzeum nawiązujące do ceglanego gotyku, a także wziąć udział w pokazach i warsztatach strycharskich oraz pokazach kucia.

Historia w cegłach zaklęta

Gdański gotyk to niezwykłe budowle kojarzone chociażby z Bazyliką Mariacką, czy Ratuszem Głównego Miasta. I choć każdy gdańszczanin kojarzy ich zarysy, dość często zapomina się o materiale użytym do ich budowy, a przecież to cegły mówią wszystko…

- Niepozorne cegły, ich kolorystyka i ich ułożenie, są nam w stanie powiedzieć wszystko o konkretnym pomieszczeniu, np. gdzie kiedyś znajdowało się dawniej okno, przejście, albo wrota. Na stoisku Muzeum Gdańska znajdziemy mini-wystawę o gotyku ceglanym oraz słowniczek architektury gotyckiej. W sobotę przeprowadzimy przynajmniej dwa pokazy laserowego czyszczenia cegieł, które rzadko odbywają się na otwartym powietrzu – mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska.

Warsztaty ze specjalistami

Spod Olsztyna przyjedzie Paweł Szymański z Garncarni.pl. Archeolog eksperymentalny przez dwa dni będzie prowadził warsztaty strycharskie dla najmłodszych. Formowanie cegieł to dość czasochłonne i angażujące zajęcie, ale pod okiem specjalisty będzie można się dowiedzieć każdego najmniejszego szczegółu, np. czemu cegły mają różne barwy i jak to osiągano.

W niedzielę kowal Leszek Zulewski zaprezentuje jak kuto metalowe przedmioty towarzyszące konstrukcjom ceglanym, m. in. gwoździe, uchwyty oraz zawiasy drzwiowe.

Przez dwa dni prowadzona będzie sprzedaż najnowszych publikacji Muzeum Gdańska, natomiast starsze zostaną przecenione. Udział w wydarzeniach związanymi z Europejskimi Dniami Dziedzictwa jest bezpłatny.

Program

Przez dwa dni będzie można zobaczyć prezentację o ochronie średniowiecznej architektury w Muzeum Gdańska, wystawę o gotyku ceglanym oraz słownik detali architektury gotyckiej, a także wziąć udział w warsztatach strycharskich Pawła Szymańskiego.

Kiedy?: 8 września 2018, godz. 10:00-18:00.

Gdzie?: Plac przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku

Wstęp: bezpłatny, zakup publikacji płatny

 Uwagi: Tylko w sobotę - 12:00-13:15 – prezentacja laserowego czyszczenia cegieł i elementów metalowych (2 x ok. 15 minut), w przypadku zainteresowania możliwe są dodatkowe pokazy.

 Kiedy?: 9 września 2018, godz. 11:00-17:00.

Gdzie?: Plac przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku

Wstęp: bezpłatny, zakup publikacji płatny

Uwagi: pokazy kucia elementów metalowych, w przypadku zainteresowania możliwe są dodatkowe pokazy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie