×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cenne odkrycia pod Bulwarami Książęcymi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 paź 2018 14:45
Cenne odkrycia pod Bulwarami Książęcymi
fot. mat. prasowe
Cenne odkrycia pod Bulwarami Książęcymi
Cenne odkrycia pod Bulwarami Książęcymi
Cenne odkrycia pod Bulwarami Książęcymi
Cenne odkrycia pod Bulwarami Książęcymi
Cenne odkrycia pod Bulwarami Książęcymi
Cenne odkrycia pod Bulwarami Książęcymi

Na terenie budowy Bulwarów Książęcych, w trakcie prowadzonych prac archeologicznych, dokonano cennych odkryć, mających dużą wartość historyczną dla Wrocławia. Znaleziska zostaną wyeksponowane w ramach stałej wystawy na terenie Bulwarów Książęcych oraz trafią do zbiorów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.

REKLAMA

Prace archeologiczne na terenie inwestycji Bulwary Książęce, w trakcie których dokonano cennych odkryć, prowadzone były w obrębie Wysp Odrzańskich: Kępy Mieszczańskiej oraz dawnej Wyspy Młyńskiej. Odkryto tam relikty średniowiecznych i wczesnonowożytnych drewnianych umocnień nabrzeża Odry, pozostałości dawnych młynów, które znajdowały się na wyspie (datowanych od średniowiecza do XVIII i XIX w.), pozostałości tzw. Szańca na Kępie, który w latach 1631-1632 był częścią fortyfikacji wrocławskich, relikty piwnic należących do kamienic mieszczańskich z drugiej połowy XIX w. oraz liczne zabytki ruchome, m.in. metalowe fragmenty ozdób. Do najciekawszych odkryć należą niewątpliwie przyczółki mostowe łączące obie wyspy oraz umocnienia kanału znajdującego się pomiędzy nimi. Całość tworzy unikalny zbiór, mający ogromne znaczenie dla historii Wrocławia. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem dokonanych odkryć. Zabytki znalezione na terenie Bulwarów Książęcych mają niebywałe znaczenie dla badań Wrocławia. Same wykopaliska zaś uważamy za jedne z najważniejszych, prowadzonych we Wrocławiu w ostatnich latach. – mówi dr Roland Mruczek, specjalista ds. archeologii w firmie Akme, adiunkt Politechniki Wrocławskiej, kierujący badaniami archeologicznymi prowadzonymi na terenie Bulwarów Książęcych.

Wykopaliska na terenie inwestycji Bulwary Książęce: relikty kamienic mieszczańskich z 2. poł. XIX w.
Główne badania archeologiczno-architektoniczne w obszarze Bulwarów Książęcych zostały zakończone. Nadal trwają prace w obrębie wykopu pod II etap inwestycji, jednak polegają one głównie na nadzorze archeologicznym prac budowlanych. Po zakończeniu budowy II etapu Bulwarów Książęcych część znalezisk znajdzie się na specjalnie do tego celu stworzonej ekspozycji, umiejscowionej na terenie inwestycji. Pozostałe zabytki ruchome zostaną natomiast przekazane Muzeum Miejskiemu we Wrocławiu. – Wystawa, która znajdzie się na terenie Bulwarów Książęcych, będzie unikatową prezentacją fragmentów dawnych fortyfikacji i kół młyńskich spośród których najstarsze elementy, zgodnie z przeprowadzonymi badaniami dendrochronologicznymi, datowane są na początek XVII w. W ramach ekspozycji znajdą się też reprodukcje historycznych widoków i planów Wyspy Młyńskiej – dodaje prof. Rafał Eysymontt, historyk sztuki prowadzący nadzór nad badaniami na terenie inwestycji.

Współpraca z zespołem archeologów była dla BPI Real Estate Poland nowym i bardzo ciekawym doświadczeniem. Firma dołożyła wszelkich starań okazując zaangażowanie i wsparcie dla ekipy badawczej, co pozwoliło na dokładne i bardzo sprawnie przeprowadzone badanie terenu. – Cieszę się, że dokonane odkrycia archeologiczne, tak istotne dla historii miasta, na stałe wpiszą się na mapę Wrocławia. Wystawa, którą planujemy otworzyć po zakończeniu budowy II etapu Bulwarów Książęcych będzie pierwszą tego typu ekspozycją we Wrocławiu na terenie prywatnej inwestycji. Bardzo dziękuję też ekipie archeologów za sprawną i profesjonalną realizację prac badawczych.– powiedział Mariusz Rodak, dyrektor generalny BPI Real Estate Poland.

Bulwary Książęce to inwestycja realizowana przez BPI Real Estate Poland u zbiegu dwóch ramion Odry na wyspie Kępa Mieszczańska. Całość inwestycji jest realizowana w dwóch etapach.  Założenie inwestycji opiera się o śródmiejski styl życia, łączący funkcję mieszkaniową budynku z handlowo-usługową. Planowany pasaż ma szansę stać się tętniącym życiem miejscem spotkań towarzyskich o niepowtarzalnym klimacie. - Adres Księcia Witolda 11 będzie nie tylko miejscem, w którym każdy będzie chciał mieszkać, ale i bywać - zaznaczył Mariusz Rodak. Koncepcja umożliwi synergię zaprojektowanych funkcji, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa mieszkańców. Zapewnią to m.in. część mieszkaniowa i handlowa w postaci pasażu znajdującego się poniżej zabudowy mieszkalnej, pozwalająca na komfortowe współfunkcjonowanie poprzez np. oddzielone od siebie parkingi zarówno dla mieszkańców kompleksu, jak i klientów pasażu

Zakończenie budowy II etapu Bulwarów Książęcych planowane jest II połowę 2020 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie