REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Centra handlowe muszą integrować się z otoczeniem

  • Autor: propertydesign.pl
  • 17 kwi 2014 11:41
Centra handlowe muszą integrować się z otoczeniem
Paweł Paradowski, fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

W ostatnim czasie powstało wiele galerii handlowych zarówno nietrafionych, jak i rozbijających organizmy miejskie - uważa architekt Paweł Paradowski z pracowni Open architekci.

REKLAMA

– Mam wrażenie, że czas łatwych zysków, a co za tym idzie prostych rozwiązań dla budynków centrów handlowych, powoli dobiega końca. Nowe nieruchomości komercyjne będą musiały się ścigać o klienta nie tylko za pomocą większych fontann, ale przez zmianę formuły – mówi Paweł Paradowski. Istotna zmiana, jaka czeka centra handlowe, to ich pełniejsza integracja z otoczeniem.

Dobrym przykładem dla architekta, jak powinno projektować się współcześnie centra handlowe, są Domy Towarowe Centrum w Warszawie. Poza wiodącym handlem pełnią wiele innych funkcji. – Od dziecka przecinałem ich wnętrza, chodząc na skróty pomiędzy kameralnym pasażem Wiecha a przystankiem autobusowym przy nieprzyjaznej ul. Marszałkowskiej. Wielokrotnie chroniłem się przed deszczem pod jego cudownymi podcieniami, które przyciągały ulicznych grajków. Wielką radość sprawiało mi przyglądanie się paniom plastyczkom dekorującym zmieniające się witryny – wspomina.

Dla architekta otoczenie DTC zawsze było pełne życia. Warszawskie Domy Towarowe są budynkiem, który żyje i "nie odcina się" od miasta. Tak powinno się obecnie projektować galerie handlowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie