×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Centrum biurowo-usługowe powstanie na bazie zabytkowych obiektów fabryki "Łucznik"

  • Autor: PAP
  • 27 cze 2018 15:19
fot. shutterstock

Centrum biurowo-usługowe ma powstać w budynku dawnej Fabryki Broni w Radomiu. Rewitalizacja zabytkowego obiektu to I etap ogólnopolskiego programu Fabryka realizowanego przez ARP, w ramach którego w ośmiu miastach powstaną budynki dla sektora nowoczesnych usług biznesowych.

REKLAMA

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu Ilona Kachniarz, ARP podpisała umowę z firmą Grafit Architekci na wykonanie koncepcji projektowej budynku dawnej fabryki w Radomiu. Ma ona być gotowa na przełomie października i listopada.

Zdaniem wiceprezesa Dariusza Śliwowskiego projekt modernizacji, powstałego w 1925 r. budynku, to duże wyzwanie, które wynika z historycznej wartości obiektu i jego ważnej roli w krajobrazie Radomia.

"Chcemy, żeby ta ikona Centralnego Okręgu Przemysłowego odzyskała dawny blask i pełniła ważną funkcję w rozwoju biznesowym i społecznym Radomia" - powiedział Śliwowski. Stąd - jak zaznaczył - pomysł na utworzenie tam nowoczesnego centrum biurowo-usługowego, oczywiście z zachowaniem historycznych i architektonicznych walorów obiektu. Parter budynku ma być przeznaczony na usługi, natomiast pozostała część ma być zagospodarowana na powierzchnie biurowe.

Rewitalizacja dawnych obiektów Łucznika to pierwszy etap realizowanego przez ARP ogólnopolskiego programu Fabryka, którego celem jest zapewnienie dobrych warunków rozwoju dla firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

W ramach programu mają powstawać nowe budynki w ośmiu wybranych lokalizacjach. "Wyjątek stanowi Radom, gdzie program został zainagurowany nie budową obiektu, a rewitalizacją budynku po dawnej Fabryce Broni - od której nota bene otrzymał nazwę cały program" - wyjaśniła rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu.

Według Śliwowskiego Fabryka to ważny pilotażowy program dla ARP, która zarządza radomską strefą ekonomiczną. "Realizując go, chcemy wyciągnąć jak najwięcej wniosków i wykorzystać je przy okazji planowania budowy obiektów w kolejnych miastach" - powiedział wiceprezes. Dodał, że program Fabryka jest również wkładem ARP w realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Plan Morawieckiego tworzy fundamenty i perspektywy rozwoju polskiej gospodarki na następne dziesięciolecia. My budujemy je w Radomiu" - zaznaczył Śliwowski.

Rzeczniczka ARP podkreśliła, że wybór Radomia był nieprzypadkowe. Miasto to - jak zaznaczyła - dysponuje kadrą z wyższym i średnim wykształceniem. "Ważną rolę odgrywają również koszty, które w Radomiu są odpowiednio niższe niż w wielkich ośrodkach miejskich, a także polepszająca się komunikacja kolejowa i drogowa" - odkreśliła.

Budowa kompleksu biurowo-usługowego w byłej radomskiej fabryce jest elementem programu inwestycyjnego dla Radomia, na który ARP przeznaczy kilkadziesiąt milionów złotych.

Pofabryczne obiekty przy ul. Przemysłowej w Radomiu od kilku lat stoją puste. Wcześniej kilkakrotnie próbowano je sprzedać. Na przetargi nie wpływały jednak oferty. Cena wywoławcza wynosiła 7,5 mln zł.

Budynek główny fabryki wybudowano w 1925 roku. Obok niego powstały także budynki: kotłowni i polerowni, obróbki łoza, strzelnica, studnia artezyjska, wieża ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnia i magazyn objętościowy. W 1927 r. fabryka zakończyła budowę większości obiektów.

W okresie międzywojennym w Radomiu produkowano broń strzelecką powtarzalną, początkowo głównie karabiny (kb) Mausera wz. 1898, kal. 7,9 mm. Z czasem na bazie tego karabinu powstały konstrukcje karabinka (kbk) Mausera wz. 98 oraz wz. 29. Od 1936 r. wytwarzano karabiny długie wz. 98a, które we wrześniu 1939 roku były podstawowym indywidualnym uzbrojeniem strzeleckim żołnierza polskiego.

W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS. Do wybuchu wojny Fabryka Broni dostarczyła Ministerstwu Spraw Wojskowych blisko 40 tys. sztuk tej broni.

Po II wojnie światowej nazwę fabryki zmieniono na Zakłady Metalowe Łucznik im. generała "Waltera". W 2000 r. ogłoszono upadłość zakładu. W tym czasie została zawiązana spółka pod nazwą Fabryka Broni "Łucznik". Dwa lata później weszła ona w skład grupy kapitałowej BUMAR, zrzeszającej firmy polskiego przemysłu obronnego. Obecnie fabryka jest częścią holdingu Polska Grupa Zbrojeniowa. Od 2014 r. "Łucznik" funkcjonuje w nowej siedzibie, wybudowanej i wyposażonej za ponad 100 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie