REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Centrum Matki Polki w Łodzi ma nową, nowoczesną poczekalnię

  • Autor: PAP
  • 26 lip 2022 16:38
Centrum Matki Polki w Łodzi ma nową, nowoczesną poczekalnię
W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstała nowoczesna poczekalnia. fot. Shutterstock

W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi powstała nowoczesna poczekalnia. Nowa przestrzeń minimalizuje ryzyko zakażeń, ale także pozwala osobom towarzyszącym pacjentkom odpocząć w przyjaznym miejscu.

REKLAMA

  • Nowoczesna poczekalnia bloku porodowego - z bezpieczną organizacją ruchu pacjentek i towarzyszących im osób, śluzami oraz miejscem do wypoczynku - powstała w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
  • Koszt inwestycji, która minimalizuje ryzyko zakażeń, to ponad 3,2 mln zł.
  • Planowana jest dalsza rozbudowa bloku porodowego i połączenie go z powiększoną Kliniką Neonatologii.

"Poród to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdej rodziny - z jednej strony ogromny stres, z drugiej radość. Od lat staramy się, by pacjentka miała przy sobie kogoś bliskiego. Pandemia trochę to zaburzyła, ale wracamy już do normalności. Nie zawsze jest tak, by osoba towarzysząca mogła przez cały czas być z rodzącą - czasem poród się przedłuża, niezbędne są interwencje medyczne, np. cięcie cesarskie. Dlatego ważne jest, by miejsce dla osób oczekujących było wygodne, pogodne i aby łagodziło stres" - podkreśliła prof. Iwona Maroszyńska, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Modernizacja bloku porodowego

Blok porodowy w Instytucie przeszedł niedawno gruntowną modernizację, m.in. powstały w nim komfortowe warunki do prowadzenia porodów rodzinnych w przytulnych i wygodnych salach. Rocznie w placówce przychodzi na świat 4 tys. dzieci, więc poczekalnia okazuje się bardzo ważnym ogniwem w organizacji pracy szpitala - ta przy bloku porodowym przypomina przytulną świetlicę. Ściany zostały obudowane płytami meblowymi, są wygodne siedziska we wnękach, a także kanapy, fotele i inne meble przekazane przez współpracujące z ICZMP Centrum Dystrybucyjne IKEA w Jarostach koło Piotrkowa Trybulskiego.

W ramach poczekalni zaplanowano śluzy "brudne" i "czyste", umożliwiające m.in. oddzielenie pacjentek z chorobami zakaźnymi już na etapie przyjęcia do placówki. Z kolei dla przyszłych ojców przygotowano śluzę, w której będą mogli przebrać się, a nawet wziąć prysznic przed wejściem do sali porodowej. Sercem poczekalni jest pulpit informacyjny sterujący systemami bezpieczeństwa.

"Ta inwestycja obejmuje tylko 500 m kw. i kosztowała ponad 3,2 mln zł. Dzięki zaoszczędzonym pieniądzom w ramach projektu UE dotyczącego modernizacji bloków porodowych udało nam się stworzyć poczekalnię, śluzy pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się personelu oraz wejście na blok osób biorących udział w porodach" - wyjaśnił dyrektor ds. administracji i rozwoju ICZMP Grzegorz Lewczuk.

Jak dodał, inwestycja w najbliższym czasie będzie kontynuowana, planowana jest bowiem dalsza rozbudowa bloku porodowego i połączenie go z powiększoną Kliniką Neonatologii. Zmodernizowana zostanie także izba przyjęć.

"Kiedy dawniej budowano bloki porodowe nie przewidywano miejsca dla osób towarzyszących pacjentkom. Ale nam zależy na obecności tych osób. Poczekalnia to miejsce, gdzie ojcowie będą mogli zostawić swoje ubranie, torby, które dezorganizowałyby pracę na bloku. Poród trwa czasem kilkanaście godzin - osoba towarzysząca będzie mogła przyjść do poczekalni, by odpocząć. Tutaj są także specjalne toalety dla oczekujących. To pomieszczenie stwarzające poczucie komfortu i bezpieczeństwa" - zaznaczył kierownik bloku porodowego w ICZMP prof. Przemysław Oszukowski.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie