REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Centrum Nauki i Techniki EC1 czekają zmiany

  • Autor: PAP
  • 23 lip 2018 14:10
fot. shutterstock

Współpraca przy rozwoju ekspozycji, udostępnianie archiwaliów opraz sponsorowanie ściezki edukacyjnej "Przetwarzanie energii" znalazły się w umowie, którą Veolia Energia Łódź S.A. podpisałaz łódzkim Centrum Nauki i Techniki EC1 (CNiT).

REKLAMA

Otwarte w styczniu CNiT mieści się w zachodniej części dawnej zabytkowej elektrociepłowni EC1 i obejmuje ponad 8 tys. m. kw. powierzchni wystawienniczej zaaranżowanej m.in. w dawnej maszynowni, pompowni, kotłowni i rozdzielni, gdzie oryginalne wyposażenie połączono z ponad 150 interaktywnymi i multimedialnymi instalacjami. Z kolei Veolia Energia to spółka produkująca energię elektryczną i cieplną dla Łodzi.

"Veolia zdecydowała się wspomóc nas zarówno finansowo, jak i merytorycznie. W ramach trzyletniej umowy przewidziano m.in. przekazywanie urządzeń, z których firma przestaje korzystać; będziemy je konserwowali i odtwarzali, by potem stanowiły część ekspozycji. Wsparcie finansowe pozwoli natomiast rozszerzyć naszą ofertę edukacyjną i warsztatową. Będziemy też angażowali byłych i obecnych pracowników Veolii, by opowiadali zwiedzającym o historii dawnej elektrociepłowni" - podkreślił dyrektor "EC1 Łódź - Miasto Kultury" Błażej Moder na uroczystości podpisania umowy.

Veolia ma być również sponsorem ścieżki edukacyjnej "Przetwarzanie energii", która - zdaniem pracowników CNiT - jest unikatem na skalę europejską. Zwiedzający poznają dzięki niej krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni. Ścieżka rozpoczyna się na placu węglowym, skąd konwejerem transportowano węgiel do kotłów, następnie prezentowany jest obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd, po czym goście EC1 podczas gry kooperacyjnej mają szansę na zarządzanie dystrybucją energii z rozdzielni.

"Dzięki rewitalizacji urządzenia i instalacje elektrociepłowni znów żyją i służą edukacji m.in. na temat wytwarzania energii. Dla nas jest szczególnie ważne, że ponad 100-letnie dziedzictwo łodzkiej energetyki może byc kontynuowane zarówno w działających w naszym mieście elektrociepłowniach EC3 i EC4, jak również w murach historycznej EC1" - dodała prezes zarządu Veolii Energii Łódź Anna Kędziora Szwagrzak.

Jak wspominał podczas uroczystości ostatni dyrektor elektrociepłowni EC1 Andrzej Boroń, produkcja energii w obiekcie pełniącym obecnie funkcje edukacyjne i muzealne zakończyła się w noc sylwestrową 1999/2000 roku.

"Później ten zakład marniał, urządzenia i mury niszczały. Ucieszyłem się, gdy przejęło go miasto Łódź, ale jak zobaczyłem projekt jego rewitalizacji, to - szczerze mówiąc - nie wierzyłem, że to się uda. Było to olbrzymie przedsięwzięcie. Obecnie jestem w EC1 bardzo często, opowiadam, co się w nim działo, jacy ludzie tu pracowali. Każde moje przyjście tutaj to wzruszenie - to coś wspaniałego, że EC1 po 18 latach ożyła i żyje swoim życiem" - zaznaczył.

"Nasza ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza +Przetwarzanie energii+ nawiązuje ściśle do historii dawnej elektrociepłowni z zachowaniem maszyn i urządzeń; pokazujemy cały cykl wytwarzania energii elektrycznej, poczynając od wrzucenia węgla do kotła, skończywszy na systemie dystrybucji i zarządzania siecią elektroenergetyczną" - zaznaczył.

Obok ścieżki "Przetwarzanie energii" w EC1 znajdują się jeszcze dwie wystawy stałe: "Rozwój wiedzy i cywilizacji" ukazująca różnorodne zjawiska z zakresu fizyki, chemii i nauk przyrodniczych w ujęciu ich zastosowań w życiu codziennym oraz "Mikroświat - Makroświat" przybliżająca obiekty niewidzialne dla ludzkiego oka m.in. struktury atomowe oraz odległy Wszechświat. Ich uzupełnieniem jest kino sferyczne 3D. Na wyposażenie i aranżację ekspozycji CNiT wydano ponad 45,5 mln zł, przy czym ponad 18 mln zł to dofinansowanie UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie