REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Centrum Nauki Kopernik świętuje 11. rocznicę powstania

  • Autor: PAP
  • 06 lis 2021 10:34
Centrum Nauki Kopernik świętuje 11. rocznicę powstania
Wystawą „Przyszłość jest dziś: Cyfrowy mózg?” Centrum Nauki Kopernik świętuje 11. rocznicę powstania. Fot. Facebook.

Wystawą „Przyszłość jest dziś: Cyfrowy mózg?” Centrum Nauki Kopernik świętuje 11. rocznicę powstania. - Ekspozycja świadczy o naszej ewolucji. Nasz profil zainteresowania przesuwa się w kierunku przyszłości i społecznej percepcji technologii. Nie chodzi tylko o gotowość na jej przyjęcie, ale też jak chcemy ją wykorzystywać – tłumaczy dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

REKLAMA

  • Do dyspozycji zwiedzających jest maszyna, która na podstawie obrazu uchwyconego przez kamerę, stworzy obraz na wzór tych, które malował Vincent van Gogh.
  • Wystawa została podzielona na cztery grupy eksponatów, które są ułożone według zagadnień problemowych. Zwiedzający, w ramach testowania zaufania, mogą oddać maszynie własny telefon i patrzeć jak jest przez nią podrzucany i łapany.
  • Wystawa dotyka obecności technologii cyfrowych w naszym życiu – osobistym i społecznym, ale też każe szukać odpowiedzi na pytanie, jakiej chcemy przyszłości – powiedziała kuratorka wystawy Anna Skrzypek.

Ucząca się sieć neuronowa. Autonomiczny samochód. Robot, który zawsze złapie spadający telefon. Uciekające cienie. Algorytmy komponujące muzykę i tworzące obrazy. Wystawa „Przyszłość jest dziś: Cyfrowy mózg?” nakłania do zadawania pytań o granice zaufania, prywatności, intymności, poczucia bezpieczeństwa, komfortu oraz o nowe definicje sztuki i kreatywności. 

Zwiedzający mogą oddać maszynie własny telefon 

Wystawa została podzielona na cztery grupy eksponatów, które są ułożone według zagadnień problemowych. Pierwsza grupa koncentruje się wokół sztucznej inteligencji – zwiedzający dowiaduje się z niej, jak wygląda proces uczenia się sztucznej inteligencji.

Druga grupa eksponatów dotyka tematu zaufania do technologii. Zwiedzający, w ramach testowania zaufania, mogą oddać maszynie własny telefon i patrzeć jak jest przez nią podrzucany i łapany.

Na wystawie prezentowany jest model samochodu autonomicznego – Mercedes F015. Zdaniem kuratorki jest to przykład rozwiązania technologicznego, które pokazuje, że rozwiązania prawne nie nadążają nad rozwojem technologii.

Trzecia grupa eksponatów skupia się wokół problemu sztuki połączonej ze sztuczną inteligencją. Do dyspozycji zwiedzających jest maszyna, która na podstawie obrazu uchwyconego przez kamerę, stworzy obraz na wzór tych, które malował Vincent van Gogh. Otwartym pozostaje pytanie o prawa autorskie w takiej sytuacji. 

Osobista relacja z technologią 

Wystawę zamyka grupa eksponatów skoncentrowanych na temacie – „relacje”. - Tu opowiadamy o najbardziej osobistej relacji z technologią. Pokazujemy, że są już narzędzia – roboty, które mogą wspierać człowieka w pracy nad sobą i być towarzyszami codziennego życia – mówi Skrzypek. Jako przykład podaje japońskiego robota – hologramiczną partnerkę, która przypomni o nieprzeczytanych mailach i zapali światło przed powrotem człowieka do domu, by nie czuł się samotny.

Kuratorka przyznała, że wystawa jest przejawem dojrzałości instytucji, która właśnie obchodzi 11 urodziny, a wcześniej była kojarzona z pokazywaniem nauki na wystawach stałych w formie zabawy.

- Ta wystawa świadczy o naszej ewolucji. Zachowaliśmy wystawę, która umożliwia samodzielne eksperymentowanie i doświadczanie przyrody, ale postanowiliśmy odświeżyć nasze cele i pokazać, że nasz profil zainteresowania przesuwa się w kierunku przyszłości i społecznej percepcji technologii. Nie chodzi tylko o gotowość na przyjęcie nowych technologii, ale też jak chcemy ją wykorzystywać – powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Robert Firmhofer.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie