REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Centrum Neuropsychiatrii Neuromed we Wrocławiu już po przebudowie

  • Autor: PAP
  • 06 gru 2022 15:46
Centrum Neuropsychiatrii Neuromed we Wrocławiu już po przebudowie
11 mln zł kosztowała przebudowa i remont Centrum Neuropsychiatrii Neuromed przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu. fot. Shutterstock

Centrum Neuropsychiatrii Neuromed przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu przeszło remont i przebudowę. Dla małych pacjentów przygotowano m.in. nowe sale terapeutyczne i przebudowaną bibliotekę.

REKLAMA

  • 11 mln zł kosztowała przebudowa i remont Centrum Neuropsychiatrii Neuromed przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu.
  • Mali pacjenci będą mogli skorzystać z nowych sal terapeutycznych i kuchni cateringowej. Rozbudowana została także m.in. biblioteka.
  • Za remont i przebudowę centrum odpowiadał Zarząd Inwestycji Miejskich

Jak poinformował we wtorek magistrat w przesłanym komunikacie, lekarze, pielęgniarki, logopedzi i psychologowie mają teraz do dyspozycji nowe pokoje. Powstały sale wyciszenia i dziennego pobytu. Po remoncie budynek jest klimatyzowany, ma windę dostosowaną do osób niepełnosprawnych.

"To jest bardzo ważny ośrodek nie tylko na skalę regionu, ale na skalę kraju. Jako jeden z nielicznych, który w kompleksowy sposób poza szpitalem diagnozuje dzieci i zajmuje się ich leczeniem. Tutaj w nowoczesny sposób leczone są także małe dzieci z chorobami rozwojowymi" - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim Joanna Nyczak.

Za remont i przebudowę centrum odpowiadał Zarząd Inwestycji Miejskich. W sumie koszt dwóch etapów remontów wyniósł blisko 11 mln zł.

"Pierwszy etap zrealizowaliśmy w 2018 roku za kwotę ponad 4 mln zł. Wtedy zajęliśmy się pomieszczeniami dla najmłodszych. Dobudowane zostały dwa pietra, w których powstały specjalistyczne gabinety. Konieczne były jednak kolejne inwestycje. Szukaliśmy sposobu, by dzieci o szczególnych potrzebach terapeutycznych i edukacyjnych, mogły w godnych warunkach uczyć się i leczyć. Tak samo ważne były warunki dla lekarzy i nauczycieli" - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Centrum neuropsychiatrii: rocznie ma pod opieką blisko 10 tys. młodych pacjentów. Na oddziale dziennym leczy się i uczy blisko setka dzieci i młodzieży.

"Potrzeby są ogromne. To jest oddział, który jest alternatywą leczenia szpitalnego. To są dzieci, które nie idą do hospitalizacji całodobowej, są tutaj diagnozowane, leczone, mogą się uczyć i wrócić do społeczeństwa. Bardzo dziękujemy za tę bardzo potrzebną inwestycję" - powiedziała dyrektor Centrum Neuropsychiatrii Halina Flisiak-Antonijczuk.

Ośrodek powstał w listopadzie 1992 roku. Początkowo podstawę personelu stanowili psycholodzy. Rok później zatrudnieni zostali lekarze, specjalizujący się w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, a także terapeuci, rehabilitanci, logopedzi i pielęgniarki. W 2008 roku dobudowana została część, w której mieści się Poradnia Specjalistyczna, Oddział Rehabilitacyjny, dwa gabinety EEG Biofeedback, a także specjalistyczny sprzęt do badania wywołanych potencjałów słuchowych oraz drugi gabinet terapii rodzinnej.

Natomiast trzy lata temu powstał oddział z poradnią neurologiczną dla dzieci i dorosłych, foniatryczną i audiologiczną a także otolaryngologiczną. Centrum realizuje programy profilaktyki zdrowia finansowane ze środków gminy Wrocław.

"Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży są coraz bardziej powszechne. U najmłodszych dzieci zapotrzebowanie na pomoc psychiatryczną wzrosło o 30 proc., a u młodzieży nawet o 60 proc." - napisano w komunikacie.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie