×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Centrum przesiadkowe Ligota na starcie

  • Autor: PAP
  • 02 sty 2019 14:21
Centrum przesiadkowe Ligota na starcie
fot. unsplash

Zakończyły się prace budowlane przy centrum przesiadkowym Ligota, pierwszym tego typu obiekcie w Katowicach - podał w środę katowicki magistrat. Od czwartku w tym miejscu podróżni będą mogli bezpłatnie zaparkować 110 pojazdów.

REKLAMA

Pierwsze centrum przesiadkowe w Katowicach powstało, kosztem blisko 10 mln zł, przy dworcu kolejowym w dzielnicy Ligota. Już od kilku tygodni działają na nim perony, na których zatrzymują się cztery linie autobusowe - dwie, które obsługiwały pasażerów jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, tj. 51 i 13, oraz dwie nowe - 913 i 912 - kursujące do przystanków Panewniki Owsiana i Ligota Akademiki.

Od czwartku pasażerowie będą mogli korzystać z parkingu. "Aktualnie na zlecenie wykonawcy centrum trwa konfiguracja parkomatów, tak by mogły one odczytywać wszystkie bilety Kolei Śląskich z kodami kreskowymi - zarówno te kupowane w kasach, jak również w biletomatach. Dzięki temu parkomat będzie mógł wydawać tzw. bilety zerowe, które zapewnią możliwość bezpłatnego parkowania" - powiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka.

"Podjęliśmy decyzję, że do ukończenia wspomnianych prac informatycznych parking przy centrum przesiadkowym Ligota zostanie udostępniony bezpłatnie dla pasażerów komunikacji publicznej - szlabany będą podniesione umożliwiając swobodny wjazd i wyjazd z parkingu. Chcemy tym samym zachęcać mieszkańców, by już w styczniu korzystali ze wszystkich funkcjonalności centrum przesiadkowego" - dodała.

Po zakończeniu konfiguracji parkomatów parking będzie dostępny wyłącznie dla posiadaczy biletów kolejowych Kolei Śląskich - w tym np. "biletu katowickiego", który uprawnia do przejazdów autobusami, tramwajami i Kolejami Śląskimi na terenie miasta.

Kierowcy będą mogli wjechać z takim biletem na teren parkingu. Parkomat zeskanuje go i wyda tzw. bilet zerowy, który będzie trzeba umieścić w pojeździe lub na pojeździe w widocznym miejscu umożliwiającym odczytanie jego treści. Parkowanie w centrum przesiadkowym na takich zasadach będzie bezpłatne do 20 godzin. Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub zostawi samochód na dłużej niż 20 godzin musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł. Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, zostanie natomiast odholowany.

Jak przypominają katowiccy urzędnicy, ideą centrów przesiadkowych jest możliwość szybkiego przesiadania się z jednych środków komunikacji na drugie. Centrum przesiadkowe Ligota, którego budowa właśnie się zakończyła, to pierwszy z kilku takich obiektów w Katowicach - trwa budowa trzech kolejnych, inne są w fazie projektowania i uzgodnień.

Centrum w Ligocie umożliwia przesiadki z samochodu, autobusu lub roweru na pociąg. Na jego terenie znajdują się: parking naziemny dla 110 samochodów, strefa dla podróżnych - zadaszone perony autobusowe i miejsca do oczekiwania, parking dla rowerów, punkt kiss&ride z przeznaczeniem do krótkotrwałego parkowania (do 3 minut), postój dla taksówek, biletomat.

Wraz z uruchomieniem centrum przesiadkowego do sprzedaży trafił "bilet katowicki" - czyli imienny bilet emitowany przez Koleje Śląskie uprawniający pasażerów do nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi liniami autobusowymi i tramwajowymi obsługiwanymi przez Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz pociągami Kolei Śląskich kursującymi na terenie Katowic.

Bilet kosztuje 119 zł i jest ważny przez miesiąc. Można go kupić m.in. w kasach biletowych Kolei Śląskich, najwcześniej na 7 dni przed dniem ważności biletu, a także w pociągu u personelu pokładowego oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash, wyłącznie w dniu wyjazdu.

Przy centrum przesiadkowym Ligota zatrzymują się następujące linie Kolei Śląskich: S4 (z Sosnowca do Tychów), S5 (Katowice - Zwardoń), S6 (Katowice - Wisła Głębce), S71 (Katowice - Bohumin).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie