REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Centrum św. Maksymiliana idzie do rozbudowy

  • Autor: PAP
  • 25 wrz 2018 16:33
fot. Fotolia

Ruszyła budowa sali konferencyjnej we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach – poinformował zwierzchnik Centrum o. Piotr Cuber. Otwarcie ma nastąpić w listopadzie lub grudniu przyszłego roku.

REKLAMA

"W 2017 r. znajdującą się w Centrum ekspozycję +Klisze pamięci. Labirynty+, której autorem jest były więzień niemieckich obozów Marian Kołodziej, odwiedziło niemal 7 tys. osób z 36 krajów. Sala mieszcząca ją, w dolnej kondygnacji franciszkańskiego kościoła, może przyjąć tylko małą grupę zwiedzających. To utrudnia wizyty w Harmężach wielu osobom z Polski i zagranicy, którzy zainteresowani są życiem i dziełem św. Maksymiliana oraz samą wystawą. Dlatego zdecydowaliśmy o budowie sali konferencyjnej" - wyjaśnił o. Cuber.

Sala pomieści 120 miejsc siedzących. Wewnątrz znajdzie się sprzęt multimedialny i pomieszczenie dla tłumaczy symultanicznych. Będzie też dostosowana do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych.

Duchowny powiedział, że wykopane zostały już fundamenty. "W czwartek zacznie się palowane. Grunt jest tu tak grząski, że trzeba salę na nich posadowić" - dodał.

Zakonnicy budują salę konferencyjną m.in. dzięki wsparciu finansowemu z ministerstwa kultury. Centrum św. Maksymiliana poszukuje także funduszy m.in. na jej wyposażenie. Zbiórkę organizuje franciszkańska fundacja Brat Słońce z Krakowa. Potrzeba ok. 500 tys. zł.

Ekspozycja "Klisze pamięci. Labirynty" Mariana Kołodzieja składa się z ponad 200 kompozycji rysunkowych oraz elementów dodatkowych, jak prycze, drewniane sylwety, krzyż z desek. Artysta tworzył je 16 lat. Prace przedstawiają wizję gehenny obozowej w niemieckim obozie Auschwitz, a jednocześnie uwypuklają heroiczne zwycięstwo odniesione tam przez polskiego franciszkanina, św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

Marian Kołodziej był plastykiem i scenografem. Po wybuchu II wojny próbował przedostać się do polskiego wojska we Francji. Został aresztowany przez gestapo. 14 czerwca 1940 r. Niemcy deportowali go do Auschwitz w pierwszym transporcie polskich więźniów. Do 1945 r. był więziony także w Gross-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen. Po wojnie ukończył wydział scenografii krakowskiej ASP. Artysta zmarł w 2009 r. Jego prochy spoczęły w krypcie w Centrum.

Centrum św. Maksymiliana jest ośrodkiem pamięci i modlitwy, a zarazem wotum wdzięczności za życie, dzieło i ofiarę św. Maksymiliana Kolbego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie