REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Ceny na rynku budowlanym zwiększyły koszt rewitalizacji terenu po koksowni

  • Autor: PAP
  • 17 sie 2018 10:25
Ceny na rynku budowlanym zwiększyły koszt rewitalizacji terenu po koksowni
fot. foter

Wzrost cen usług i materiałów na rynku budowlanym spowodował, że droższa będzie też rewitalizacja terenów po byłej koksowni w Rudzie Śląskiej – Orzegowie. Ponad 1 mln zł dołoży na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

Dofinansowanie wzrośnie z 17 do 18 mln zł. Całość inwestycji ma kosztować ok. 21,2 mln zł, czyli o ok. 1,3 mln zł więcej niż zakładał początkowy kosztorys. Rozpoczęła się już procedura przetargowa mająca wyłonić wykonawcę, który zaprojektuje i zrealizuje przedsięwzięcie.

- Wniosek o dofinansowanie inwestycji do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożyliśmy w czerwcu ubiegłego roku, zaś pierwszy przetarg został zorganizowany w kwietniu tego roku. Nie został rozstrzygnięty z uwagi na to, że oferty przekraczały środki, jakie miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel. Drugi przetarg przyniósł podobny rezultat – wyjaśniła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

- Rynek jest dynamiczny, wzrastają ceny materiałów budowlanych, brakuje pracowników. Od oszacowania wartości projektu minął rok, dlatego postanowiliśmy dostosować się do zmiennych zasad rynku i wystąpić do NFOŚiGW o zwiększenie dofinansowania. Z Unii Europejskiej otrzymamy dodatkowo pond 1 mln zł – dodała. Środki zewnętrzne pochodzą z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, dysponuje nimi NFOŚiGW.

- Procedurę przetargową chcielibyśmy zakończyć jesienią tego roku. Inwestycja ma być gotowa w 2021 r. – poinformował miejski konserwator zabytków Łukasz Urbańczyk.

W ramach przedsięwzięcia do życia przywróconych zostanie prawie 5 hektarów zdegradowanego terenu po byłej koksowni w Orzegowie. Najważniejsze będzie zneutralizowanie niebezpiecznych związków, które zalegają nie tylko w gruncie, ale i w wodach podziemnych. W dalszej kolejności uporządkowana zostanie dzika roślinność. Powstaną alejki z latarniami, pojawią się także ławki i inne obiekty małej architektury. Wybudowany zostanie również parking dla samochodów.

Istotną częścią przedsięwzięcia będzie zabezpieczenie ruin budowli po byłej koksowni.

- Planujemy utworzyć ścieżkę dydaktyczną, która obejmowałaby pozostałości po dawnym zakładzie oraz teren, na którym się znajdował. Byłyby tam informacje o historii tego miejsca i funkcjonowaniu koksowni – zapowiada Łukasz Urbańczyk.

Historia koksowni Orzegów, która pierwotnie nazywała się „Gotthard”, sięga 1900 r. W 1903 r. powstała pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. W 1908 r. funkcjonowały już trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni Karol. Pod koniec II wojny światowej zakład został poważnie zniszczony. Po wojnie był kilkakrotnie remontowany. Działalność zakończył ostatecznie w 1976 r. Koksownia Orzegów reprezentuje ostatni i najstarszy tego typu zakład na terenie Polski. Do dziś zachował się budynek wieży węglowej, fragment ciągu komór pierwszej baterii koksowniczej wraz z odcinkiem drogi dojazdowej oraz zbiornik smoły.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie