×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Certyfikacyjny hat-trick dla galerii handlowych URW. Westfield Arkadia i Galeria Mokotów docenione

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 mar 2022 11:53
Certyfikacyjny hat-trick dla galerii handlowych URW. Westfield Arkadia i Galeria Mokotów docenione
Galeria Mokotów, fot. mat. pras.

Unibail-Rodamco-Westfield uzyskało certyfikaty BREEAM In-Use v.6 dla Westfield Arkadia, Galerii Mokotów i Galerii Wileńskiej – wszystkie z wynikiem Excellent w zakresie „Asset Performance”.

REKLAMA

— Centra zarządzane przez Unibail-Rodamco-Westfield regularnie, co 3 lata przechodzą certyfikację BREEAM In-Use. Tym bardziej jesteśmy niezmiernie dumni z uzyskanego wyniku, który udowadnia, że mimo upływu lat naszych obiektów, dzięki aktywnemu zarządzaniu przez ekipy Unibail-Rodamco-Westfield, nasze centra handlowe niezmiennie spełniają  coraz bardziej wymagające  standardy europejskie (Bream In-Use v.6). Z roku na rok staramy się wprowadzać do naszych obiektów nowe rozwiązania i ulepszenia w ich funkcjonowaniu. Zarówno w Westfield Arkadia jak i w Galerii Mokotów czy Galerii Wileńskiej w 100 proc. korzystamy z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Zależy nam na zwiększaniu bioróżnorodności w naszych lokalnych społecznościach. Dla przykładu w pobliżu Galerii Wileńskiej zasialiśmy 2 hektarową łąkę kwietną, zorganizowaliśmy także nasadzenia bluszczu na budynku okolicznej szkoły podstawowej oraz montaż budek lęgowych dla ptaków. W Westfield Arkadia przeprowadziliśmy całkowitą renowację zielonego dachu (jeden z największych zielonych dachów w Polsce), dzięki czemu zminimalizowaliśmy ilość potrzebnej wody do podlewania roślin — mówi Grzegorz Grajkowski, Director of Operations Unibail-Rodamco-Westfield w Polsce. — Należy także pamiętać, że zrównoważony rozwój jest jednym z filarów naszej strategii „Better Places 2030” — dodaje.

Unibail-Rodamco-Westfield potwierdza swoimi działaniami, że dbałość o środowisko jest ważna dla Grupy. W każdym z wcześniej wspomnianych centrów zmniejszono zużycia energii dzięki zastosowaniu oświetlenia LED oraz zużycie wody dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów sanitarnych tzw. perlatorów. URW promuje używanie transportu publicznego – przed Westfield Arkadia oraz Galerią Wileńską znajdują się stacje Veturilo, a przed budynkami oraz na parkingach centrów handlowych wydzielono specjalne miejsca dla rowerów. W każdym z 3 centrów znajdują się również stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Galeria Mokotów pierwszy certyfikat BREEAM In-Use uzyskała w 2012 roku, a Galeria Wileńska dwa lata później. Od tego czasu do 2019 roku – ostatniego pełnego roku, w którym centra handlowe działały bez ograniczeń – centrum handlowe na Mokotowie zmniejszyło zużycie energii o około 21% . W Galerii Wileńskiej oraz w Westfield Arkadia w latach 2018-2021 wymieniono wszystkie lampy w częściach wspólnych na ledowe – o niskim zużyciu energii elektrycznej. W kolejnych latach planowana jest wymiana urządzeń HVAC na nowoczesne o minimalnym negatywnym wpływie na środowisko. W Westfield Arkadia, pomimo rozbudowy i powiększenia budynku, do 2019 zredukowano zużycie energii o 23% oraz zużycie ciepła o 12 proc. (względem 2014 roku).

Kolejnym przykładem działania na rzecz zrównoważonego są pasieki, które znajdują się na dachach warszawskich centrów handlowych – każda z nich liczy 5 uli, w których aż 250 tys. pszczół produkuje miód. Od 2015 w pasiekach Unibail-Rodamco-Westfield zebrano ponad 2300 kg miodu. Galeria Wileńska jest także miejscem zamieszkania pustułek, które znajdują się pod ścisłą ochroną. W czerwcu ubiegłego roku 5 piskląt niewielkich sokołów zostało zaobrączkowanych. Westfield Arkadia w ubiegłym roku przeprowadziła całkowitą renowację zielonego dachu, na którym pod substratem zastosowano matę drenażową. Ta zatrzymuje w sobie kilkucentymetrowe lustro wody, co zapewnia utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Dzięki temu w okresach bezdeszczowych nie trzeba podlewać roślin, co wpływa pozytywnie na ilość zużytej wody. Na dachach wszystkich trzech centrów regularnie przeprowadzane są nasadzenia krzewów, drzew i roślin piennych, by zwiększyć lokalną produkcję tlenu i przyczyniać się do naturalnego oczyszczania powietrza.

BREEAM In-Use jest wielokryterialnym systemem certyfikacji przeznaczony dla istniejących budynków, użytkowanych przez okres minimum 2 lat. W ramach certyfikatu oceniane są zarówno rozwiązania proekologiczne zastosowane w budynku jak i efektywność zarządzania obiektem. Certyfikacja centrów  była przeprowadzona w zakresie „Asset Performance” i „Management Performance”. Galeria Mokotów oraz Galeria Wileńska otrzymały ocenę Excellent w obu zakresach, natomiast Westfield Arkadia otrzymała wynik Excellent za „Asset Performance”. W procesie certyfikacji bierze się pod uwagę jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność transportu miejskiego, wykorzystane materiały, zarządzanie eksploatacją budynku, gospodarkę wodą oraz odpadami.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie