REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Charków już w odbudowie. "Chcemy zrobić o wiele ładniejsze miasto"

  • Autor: PAP
  • 05 paź 2022 14:57
Charków już w odbudowie. "Chcemy zrobić o wiele ładniejsze miasto"
Mer Charkowa: pod ostrzałami odbudowujemy już miasto, fot. shutterstock

Mamy jeszcze bardzo długą drogę do normalności; chcemy jednak wykorzystać szansę, aby nie tylko odbudować Charków do stanu, w jakim był przed wojną, ale zrobić o wiele ładniejsze miasto. Rozpoczęliśmy już takie prace i pod ostrzałami odbudowujemy Charków - mówił w Lublinie mer Charkowa Ihor Terechow.

REKLAMA

  • Aktualnie trwają prace nad opracowaniem nowego generalnego planu rozwoju Charkowa pod kierownictwem brytyjskiego architekta Normana Fostera.
  • Ihor Terechow: "Celem jest przywrócenie Charkowa do idealnego miasta przyszłości - komfortowego, bezpiecznego".

Ihor Terechow połączył się na żywo w formie online z uczestnikami Kongresu Współpracy Transgranicznej, który rozpoczął się środę w Lublinie, podczas panelu otwarcia. Głównym tematem Kongresu jest współpraca społeczności lokalnych w Polsce i całej Europie na rzecz pomocy objętej wojną Ukrainie. Tegoroczna edycja wydarzenia ma charakter hybrydowy.

"Cała Europa rozumie teraz, że żyjemy w bardzo kruchym świecie; w świecie w którym sąsiad nagle atakuje czyjeś terytorium, cynicznie zabija tych, których wcześniej nazywał bratem i nawet grozi zastosowaniem broni jądrowej" - powiedział Terechow.

Poinformował, że praktycznie codziennie Charków podlega bardzo ciężkim ostrzałom ze strony agresora rosyjskiego. Przekazał, że w różnym stopniu zniszczonych zostało około 3,5 tys. wielopiętrowych budynków mieszkalnych, budynki prywatne, setki budynków infrastruktury, szpitale, szkoły, przedszkola, muzea, sklepy, targi, gazociągi, kotłownie i wiele innych obiektów strategicznych.

"Nie można odbudować ponad 400 budynków mieszkalnych, wielopiętrowych. Te liczby są przerażające. 150 tys. mieszkańców Charkowa zostało bez mieszkań, domów. I to jest ogromny problem i wyzwanie, z którym będziemy musieli walczyć" - zaznaczył.

Mer Charkowa zwrócił uwagę, że od początku wojny miasto odczuwa wsparcie miast partnerskich z zagranicy, które zaproponowały swoją pomoc, dając m.in. przytułek osobom, które musiały zostawić swoje domy w Charkowie i przeprowadzić się do innych państw.

"W maju br. podpisaliśmy umowę o partnerstwie z polskim miastem Lublin. Umówiliśmy się współpracować w zakresie odbudowy powojennej i rekonstrukcji Charkowa, jak również w obszarze renowacji różnych sfer działalności publicznej naszego miasta. W lipcu ze wsparciem dotyczącym odbudowy Charkowa zgłosiła się też Turcja, Stany Zjednoczone. Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem uda nam się wprowadzić w życie opracowane przez nas plany dotyczące odbudowy miasta" - wyraził nadzieję Ihor Terechow.

Przekazał, że aktualnie trwają prace nad opracowaniem nowego generalnego planu rozwoju Charkowa pod kierownictwem brytyjskiego architekta Normana Fostera. "Celem tego planu jest przywrócenie Charkowa do idealnego miasta przyszłości - komfortowego, bezpiecznego. Zrobić to chcemy w bardzo krótkim czasie i w tym celu potrzebujemy pomocy wszystkich, którzy mogą takiej pomocy udzielić" - podkreślił mer miasta.

Podkreślił również duże wsparcie ze strony organizacji zagranicznych, które dostarczają pomoc humanitarną do Charkowa. "Współpracujemy też z różnymi fundacjami ONZ, które pomagają odbudowywać mieszkania, dostarczają do miasta kotłownie i generatory elektryczne. Pomagają przygotować miasto do zimy, która będzie bardzo trudna z punktu widzenia ogrzewania mieszkań, obiektów infrastruktury i zabezpieczenia usług komunalnych" - powiedział Ihor Terechow.

Poinformował, że obecnie w Charkowie mieszka ponad milion osób, co stanowi 2/3 ludności do wybuchu wojny. "Wiele z nich potrzebuje pomocy socjalnej i tylko jedną siłą władz miejskich nie możemy tego zrealizować. Dlatego czekamy na efektywną współpracę z wieloma organizacjami międzynarodowymi" - zaznaczył mer Charkowa.

"Mamy jeszcze bardzo długą drogę do normalności. Z naszej strony chcielibyśmy wykorzystać taką szansę, żeby nie tylko odbudować miasto do takiego stanu, jakie było przed wojną, ale zrobić o wiele lepsze, ładniejsze miasto. Rozpoczęliśmy już takie prace i pod ostrzałami odbudowujemy miasto Charków" - przekazał.

Nawiązując do aktualnej sytuacji w mieście przekazał, że działa komunikacja, jeździ metro, funkcjonują sklepy, markety, odbudowuje się sfera usług, biznes, rozpoczął się rok szkolny. "Życie trwa i mam nadzieję, że przy wsparciu całego cywilizowanego świata zrobimy Charków takim, na jaki on zasługuje - będzie częścią wielkiej europejskiej rodziny" - wyraził nadzieję Ihor Terechow

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie