Chatka z gliny czy nowoczesny biurowiec? Ekologia niejedno ma imięPropertydesign.pl - 06-02-2022 14:31


Na rynku wciąż pokutuje przekonanie, że ekobudynek to mała, kurna chatka z gliny. Tymczasem nowoczesne, szklane biurowce też są ekologiczne. Oczywiście nie ma jednej definicji zielonego budynku, dlatego rynek posługuje się certyfikatami, które idą z duchem czasu i się rozwijają wciąż oceniając nowe aspekty życia obiektu. Gorącym trendem jest m.in. społeczna wartość nieruchomości. Do takich m.in. wniosków doszli paneliści sesji 4DD „Zielona transformacja na rynku nieruchomości w Polsce”.

 Globalne dane za rok 2020 mówią, że konsumpcja energii przez budynki spadła w skali świata o jeden procent, a emisja aż o 10 proc. – Mówimy o wartościach bezwzględnych, a nie o udziale procentowym w całości zużycia energii i emisyjności. Zatem realnie sektor nieruchomości zanotował pozytywne spadki – tłumaczy Łukasz Radwan, dziennikarz, promotor sztuki. 

Spektakularne zmiany w budynkach 

W latach 2015 – 2020 na całym świecie zbudowano 22 miliardy metrów kwadratowych nowej powierzchni budynków. Rocznie to prawie 4,5 mld mkw.

ZOBACZ RETRANSMISJĘ SESJI

– Zatem cała powierzchna budynków wzrosła przez pięć lat prawie o 10 proc. w stosunku do tego, co było w 2015 r. Jednocześnie ich energochłonność na metr kwadratowy spadła o prawie sześć proc., a emisyjność o 17 proc. – wylicza Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC i przewodnicząca Europe Regional Network.

To pokazuje, że budujemy więcej nowych budynków, ale konsumujemy mniej energii i emitujemy mniej CO2.

– Widzimy więc, że globalne zmiany zachodzą, choć są różne w zależności od kraju i kontynentu. Europa na pewno jest forpocztą tej przemiany, ponieważ przepisy je wymuszają, ale także wielu inwestorów wciela w życie dowolne narzędzia, jak na przykład certyfikacje wielokryterialne – tłumaczy Alicja Kuczera.

Podkreśla, że należy walczyć ze stereotypowym podejściem do budynków ekologicznych, które zakłada, że takie obiekty mogą powstać tylko z materiałów naturalnych, jak: glina, słoma lub konopie.

– Wciąż pokutuje przekonanie, że ekobudynek to mała, kurna chatka z gliny. Tymczasem nowoczesne szklane biurowce też są bardzo ekologiczne. Wiele systemów jest tak zaprojektowanych, aby obciążenie dla środowiska było jak najmniejsze – wyjaśnia Alicja Kuczera. 

Ekologiczny budynek naprawia przyrodę 

Ekologiczny budynek to taki, który sprzyja naturze, przyrodzie lub nawet ją naprawia. Tymczasem, budując żelbetowe i szklane biurowce, tak naprawdę degradujemy środowisko.

– Gdy słyszę o ekologicznym budynku biurowym, to mam dreszcze, bo nie ma takiego. Każdy budynek ma olbrzymi ślad węglowy i jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Sumarycznie, gdy policzymy ilość gazów cieplarnianych wyemitowanych przez budynki, to zobaczymy, jak olbrzymie to są liczby, które w dodatku bardzo niepokojąco rosną – uważa Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, partner, członek zarządu APA Wojciechowski.

Przypomina, że wszystkie wyemitowane gazy cieplarniane do atmosfery, liczone jako GWP, czyli Global Warming Potential, który przeliczamy na ekwiwalent dwutlenku węgla, przyczyniają się do tego, że zwiększamy warstwę gazów cieplarnianych, przyspieszając bardzo niebezpieczne zmiany klimatyczne.

Dodaje, że wcale nie produkcja plastiku, mimo że podobno nie ma już żadnej plaży na świecie bez drobinek plastiku zmieszanych z piaskiem, ale właśnie globalne ocieplenie jest największym problemem na świecie. Przez niego pędzimy w stronę katastrofy.

– Dlatego, gdy mówimy, że robimy coś ekologicznie, a tak naprawdę zwiększamy emisję z roku na rok - dla mnie to jest greenwashig, czyli klasyczna ekościema – przyznaje Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

Jednym słowem: najbardziej zielony budynek, to ten, który nie powstał. Problem polega na tym, że nie możemy przestać budować, bo jest nas coraz więcej. 

Czy istnieje przepis na zielony budynek? 

Ekologia w budynkach biurowych to dużo więcej niż same materiały użyte do jego budowy. – Liczy się też jego wpływ na przebywające w nim osoby oraz na środowisko. Jest to zatem pewna wypadkowa procesu projektowania, zastosowanych materiałów, ale też zrównoważonego zarządzania nieruchomością. Zatem, mówiąc o ekologii w budynkach biurowych, nie możemy wydawać jednorazowych opinii, ponieważ składa się na nią codzienna praca związana z zarządzaniem obiektem i jego otoczeniem – uważa Sylwia Piechnik, Head of Office Leasing EPP.

Jak powinien wyglądać zielony biurowiec? Ponieważ nie ma jednej definicji, to rynek posługuje się certyfikacją.

– Najbardziej popularne w Polsce są: brytyjski BREEAM i amerykański LEED. Wiadomo jak wygląda proces certyfikacji: przeprowadzają go niezależne instytucje dzięki wielowymiarowym procedurom. Oceniane są bardzo różne aspekty, np.: jakość powietrza i wody, komfort akustyczny, czy sposób pracy. Również forma zarządzania jest brana pod uwagę, a więc gospodarka utrzymania czystości, czy wdrażane alternatywnych środków transportu – wylicza Sylwia Piechnik.

Dodaje, że certyfikaty idą z duchem czasu i się rozwijają. – Na przykład nasz poznański kompleks Malta Office Park właśnie przeszedł po raz kolejny proces certyfikacji. Otrzymaliśmy ocenę Excellent w certyfikacji BREEAM. To pierwszy kompleks w Polsce, który go dostał w nowej formule. Bierze ona pod uwagę czynniki związane z lokalnym oddziaływaniem nieruchomości biurowych – tłumaczy Sylwia Piechnik.

Jest to istotna nowość, ponieważ ocena społecznej wartości nieruchomości jest ważnym trendem, na którym wszyscy powinni się skupić. 

Zielony budynek powinien żyć w obiegu zamkniętym 

Jak deweloperzy magazynowi odnajdują się w tych ekologicznych klimatach? Panattoni od kilku lat certyfikuje swoje obiekty certyfikatem BREEAM. W Polsce firma wybudowała już ponad 10 mln mkw. powierzchni magazynowej, czego ponad 6 mln mkw. to metraż z certyfikatem.

– Decyzja o włączeniu certyfikacji w naszych budynkach była naszą inicjatywą. Startowaliśmy od poziomu Good, potem był Very Good, a od tego roku specjalizujemy się w ocenie Excellent, co jest nie lada wyzwaniem dla naszej branży – tłumaczy Emilia Dębowska, Senior Marketing & Sustainability Manager, Panattoni Europe.

Dodaje, że zarówno Panattoni się edukuje w tym zakresie, jak i cały rynek.

– Bardzo ważny jest także sposób budowy: organizacji pracy, czy rodzaj transportu i pochodzenie materiałów budowlanych. Wszystkie te elementy są brane pod uwagę w certyfikacji, bo na zielony budynek należy patrzeć w obiegu zamkniętym. Zaangażowanie jest ważne po każdej ze stron – nie tylko dewelopera i zarządcy, ale też najemców i podwykonawców – wyjaśnia Emilia Dębowska.

Nagrodą za ten zbiorowy wysiłek jest oszczędność oraz komfort dla użytkowników, ponieważ budynek uwzględnia potrzeby najemców.

Ważnym trendem o walorze społecznym i ekologicznym jest dawanie drugiego życia gruntom typu brownfield, czyli terenom poprzemysłowym, które są modernizowane i wykorzystywane do budowy nowoczesnej powierzchni magazynowej. 

Przyjazne środowisko dla zielonego budownictwa 

Gdzie buduje się dzisiaj najwięcej budynków ekologicznych? W Chinach, w Katarze i w Dubaju oraz – co ciekawe – w Las Vegas w amerykańskim stanie Nevada.

– Wszystkie kasyna są budowane tak, aby spełniać światowe standardy. Skutecznie zachęcał do zielonego budowania system bardzo korzystnych ulg podatkowych. Tak więc, rządy państw mogą – poprzez odpowiednie regulacje – stworzyć bardziej przyjazne środowisko dla zielonego budownictwa. Deweloperzy chętnie z nich skorzystają, bo certyfikują swoje obiekty, chcąc się wyróżnić na rynku – uważa Billy Grayson, Executive Vice President Centers and Initiatives Urban Land Institute.

Dzieje się też tak dlatego, że generalnie zmienia się świadomość wśród architektów, bo wszyscy już dzisiaj wiedzą, że trzeba budować tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na środowisko naturalne.

– Staramy się w naszym biurze projektować efektywnie, a więc spełniać oczekiwania inwestora i przyszłych użytkowników jak najmniej budując, czyli minimalizując zużycie materiałów i powierzchni zabudowy. Są to trudno ujmowalne matematycznie parametry, dzięki którym możemy mniej zużyć do budowy określoną liczbę metrów sześciennych złego, trującego betonu – tłumaczy Stanisław Rewski, architekt, założyciel HRA Architekci.

Dodaje, że są pewne kształty, które łatwiej ogrzać. Wiadomo, że zwarta bryła przypominająca kulę będzie lepsza niż budowla rozlana po gruncie niczym ameba. Na szczęście młodzi architekci, opuszczając dziś mury polskich uczelni mają tego świadomość, a to bardzo dobry prognostyk na przyszłość.