×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Chełmek wybuduje wieżę widokową

  • Autor: PAP
  • 08 lut 2022 14:30
Chełmek wybuduje wieżę widokową
Chełmek wybuduje wieżę widokową im. rtm. Pileckiego, fot. shutterstock

Samorząd Chełmka, miasta leżącego nieopodal Oświęcimia, zamierza wybudować na wzgórzu Skała wieżę widokową, która upamiętniała będzie rtm. Witolda Pileckiego – podał we wtorek tamtejszy magistrat. Z obiektu roztaczał się będzie widok na Kotlinę Oświęcimską.

REKLAMA

Rafał Zieliński, naczelnik wydziału inwestycji i rozwoju urzędu miejskiego w Chełmku powiedział PAP, że przez tę okolicę przebiegała trasa ucieczki Pileckiego z niemieckiego obozu Auschwitz. "Będziemy chcieli zrobić coś w rodzaju wizualizacji, wystawy, aby udało się z wieży zidentyfikować w terenie tę trasę" - wskazał.

Z koncepcji wieży, która opublikowana została w biuletynie informacji publicznej wynika, iż będzie ona liczyła ponad 30 m. Punkt widokowy znajdzie się na wysokości ok. 25 m. "O dokładnych parametrach trudno w tej chwili mówić. Musimy zbadać grunt. Oczywiste jest jednak, że wieża musi być wyższa od okolicznych drzew, by z górnego pokładu można było zobaczyć okolicę" - powiedział Zieliński.

Naczelnik powiedział, że ogłoszony został już przetarg na sporządzenie dokumentacji projektowej, która obejmie wieżę widokową wraz z zagospodarowaniem terenu wzgórza. Część druga zadania obejmuje modernizację dróg gminnych. Termin składania ofert upływa 14 lutego. Gotowa dokumentacja powinna trafić do magistratu w połowie grudnia br.

Zadanie to otrzymało dofinansowanie z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. W tym roku będzie to 150 tys. zł.

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz. Trafił tam we wrześniu 1940 r. W obozie tworzył ruchu oporu. Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. uciekł z niego wraz z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim. Poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką w pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka Pilecki pisał dla władz AK pierwszy raport z Auschwitz. Trafił on do Londynu. Później Witold Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli.

Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie stworzył grupę, która gromadziła informacje o sytuacji. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy to wieloletni program, który jest realizowany od 1997 r. Dotychczasowe wydatki budżetu państwa w infrastrukturę w rejonie Oświęcimia sięgnęły 130 mln zł. Udział samorządów wyniósł 100 mln zł. Obecnie realizowany jest jego szósty etap. Do końca 2025 r. z budżetu państwa trafi inwestycje 61,6 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie