REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Chojnice, Czersk i Debrzno czeka rewitalizacja

  • Autor: PAP
  • 16 lis 2017 11:04
fot. pixabay.com

Około 17 mln zł dofinansowania z UE otrzymają samorządy Chojnic, Czerska i Debrzna (Pomorskie) na rewitalizację w swoich gminach. Na działania w odnowę infrastruktury i pomoc mieszkańcom planują wydać łącznie ponad 30 mln zł.

REKLAMA

W środę w Chojnicach marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i przedstawiciele Chojnic, Czerska i Debrzna podpisali umowy o dofinansowaniu projektów rewitalizacyjnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Chojnice, Czersk i Debrzno znalazły się w gronie piętnastu pomorskich miast, które otrzymają dofinansowanie. Łączna wysokość dofinansowania w ramach RPO dla wszystkich miast to ponad 150 mln zł, a całkowity koszt realizowanych projektów rewitalizacyjnych to 245 mln zł.

W Chojnicach w ramach projektu rewitalizacji Dzielnicy Dworcowej zakłada się budowę przy ul.Dworcowej placówki i zagospodarowanie otoczenia na cele społeczne. Placówka ma oferować kompleksowy program wsparcia dla osób niesamodzielnych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. W Chojnicach planuje się też renowacje i remonty elementów wspólnych w budynkach mieszkalnych wraz z zagospodarowaniem ich otoczenia oraz kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni Wzgórza Ewangelickiego. Celem projektu jest zniwelowanie zjawisk negatywnych na rewitalizowanym obszarze oraz ożywienie społeczno-gospodarcze mieszkańców.

W Czersku celem projektu jest rewitalizacja zdegradowanej części miasta. Zaplanowane działania przewidują przebudowę i remont części budynku dworca kolejowego przy ul. Kolejowej na cele społeczne, w tym utworzenie Centrum "Reaktywacja", w ramach którego powstanie placówka wsparcia dziennego. Centrum ma oferować wsparcie w opiece i wychowaniu dzieci. Projekt zakłada też remont części wspólnych dwóch budynków komunalnych przy ul. Transportowców, zagospodarowanie podwórek spółdzielni mieszkaniowej i wspólnoty mieszkaniowej, remont ulicy Transportowców i Wojska Polskiego oraz wybudowanie wielofunkcyjnego i ogólnodostępnego boiska sportowego.

Projekt w Debrznie przewiduje utworzenie systemu usług społecznych w jednym miejscu, w którym mieszkańcy będą mogli otrzymać odpowiednią pomoc. Na Centrum Usług Społecznych ma być przystosowany zabytkowy budynek przy ul. Barlickiego. Plan przewiduje też zagospodarowanie jego otoczenia m.in. poprzez renowację historycznego muru i budowę baszty mającej pełnić funkcję punktu widokowego. Projekt zakłada też zagospodarowanie placu przy ul. Barlickiego, odbudowę nawierzchni ciągu ulicy Barlickiego wraz z dostosowaniem ciągu pieszo-jezdnego do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz remonty części wspólnych w budynkach wspólnot mieszkaniowych. Dodatkowo ma być zagospodarowana przestrzeń na cele edukacyjne, tj. plenerowe muzeum cukiernictwa.

Oprócz Chojnic, Czerska i Debrzna unijne dofinansowanie na rewitalizacje otrzymają też: Słupsk, Lębork, Kościerzyna, Malbork, Czarne, Kwidzyn, Gniew, Miastko, Ustka, Starogard Gdański i Skarszewy.

W czerwcu zostały podpisane umowy o przyznaniu dofinansowania na przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji wybranych dzielnic w Gdyni, Tczewie, Wejherowie i Kartuzach. Projekty o łącznej wartości ponad 115 mln zł (w tym dofinansowanie unijne to ponad 86 mln zł) zostaną zrealizowane na obszarach o łącznej powierzchni ponad 513 ha zamieszkałych przez prawie 28 tys. osób.

Natomiast ponad 120 mln zł (w tym ponad 76 mln zł pochodzi z UE) ma kosztować rewitalizacja zaniedbanych obecnie obszarów Gdańska, m.in. Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki i Oruni. Działania mają być prowadzone na obszarze o łącznej powierzchni ponad 500 ha, zamieszkałym przez ok. 35 tys. osób. Projekty będą realizowane w latach 2018-2023. Planowany jest np. remont prawie 120 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 52 budynków komunalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie