REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Chorzowski rynek zmieni się nie do poznania

  • Autor: PAP
  • 02 lis 2017 14:25
Chorzowski rynek zmieni się nie do poznania
Chorzów

W drugim kwartale 2019 r. powinny zakończyć się prace przy przebudowie rynku w Chorzowie – zakładają władze miasta.

REKLAMA

Projekt przebudowy zakłada m.in. budowę pod przecinającą rynek estakadą pawilonów, w których ma znaleźć się miejsce dla gastronomii, usług, instytucji miejskich czy toalet. Po obu stronach estakady urządzone mają zostać zielone skwery, a przed ratuszem na przebudowanej płycie rynku pojawić ma się fontanna. Koszt wykonania inwestycji wyniesie 22,5 mln zł.

Jak przypomniał podczas czwartkowego briefingu prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, będzie to już trzeci etap inwestycji w rejonie rynku. Na jego skraju powstało już centrum przesiadkowe, a wokół przebudowano układ drogowy.

- Rynek zmieni się niemal całkowicie. Estakada nie zniknie, ale jak zakłada koncepcja, która wygrała konkurs, będzie bardziej schowana niż wyeksponowana - częściowo będzie ona zabudowana od dołu czterema pawilonami. W nich będą mieściły się kawiarenki, punkt obsługi pasażera, punkt obsługi mieszkańca, ale co ucieszy pewnie wielu mieszkańców, znajdą się tam też toalety miejskie - można powiedzieć, z prawdziwego zdarzenia - zapowiedział Kotala.

- Co najważniejsze, chcielibyśmy, aby ta przestrzeń przyciągała mieszkańców. Będzie więcej zieleni, ławeczek, atrakcji - poprzez chociażby podświetlone fontanny. Będzie to miejsce, gdzie będzie można się spotkać, miejsce eventów, rekreacji i wypoczynku - dodał prezydent.

Kierująca wydziałem usług komunalnych w urzędzie miasta Zuzanna Kurczek zasygnalizowała, że w najbliższych dniach wykonawca przedstawi propozycję harmonogramu prac, który następnie zostanie zweryfikowany i zaakceptowany przez miasto. Z tego wyniknie m.in. perspektywa utrudnień dla mieszkańców.

Wcześniej miasto musi jeszcze podpisać umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą - konsorcjum firm Jaekel-Bud-Tech z Chorzowa i MPRD z Rudy Śląskiej. Wcześniej spełni on warunki formalne, m.in. związane z gwarancją należytego wykonania umowy. Pierwotnie w przetargu wybrano innego wykonawcę, jednak KIO po skardze zweryfikowała tamtą decyzję.

Przygotowywana przebudowa głównej przestrzeni rynku to kolejny etap zmian wyglądu centrum Chorzowa. W ub. roku zakończyła się budowa pierwszego w regionie centrum przesiadkowego. W zbudowanym wzdłuż północno-wschodniej pierzei rynku węźle komunikacyjnym zbiegają się przejeżdżające przez tę część miasta linie tramwajowe (obecnie osiem) i autobusowe (ponad 20).

Budowa docelowego układu torów tramwajowych wokół centrum przesiadkowego umożliwiła miastu prace związane z siecią dróg na rynku i w okolicy. Zwolnienie przez tramwaje np. fragmentu rynku przed urzędem miasta pozwoli na stworzenie tam docelowej reprezentacyjnej miejskiej przestrzeni.

Przygotowania do przebudowy chorzowskiego rynku ciągną się od kilku lat. Rozpoczęły się jeszcze przed przeprowadzonym w latach 2012-2013 remontem estakady, którą ponad rynkiem wiedzie dwujezdniowa droga krajowa nr 79.

Dyskutowano wówczas, czy zniszczoną i zabierającą przestrzeń rynku estakadę odnowić czy też całkowicie wyburzyć. Ostatecznie zdecydowano, że wobec braku drogi alternatywnej dla tej, którą obecnie przejeżdża ok. 40 tys. pojazdów w ciągu doby, estakada musi pozostać. Została odnowiona.

Pod koniec 2014 r. rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku. Zwyciężyła praca, która - zdaniem sądu konkursowego - najlepiej uwzględniała przebudowę rynku w kilku etapach; także m.in. po ewentualnym wyburzeniu estakady. Sąd konkursowy sugerował uzupełnienie jej o elementy z innych wyróżnionych propozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie