×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ciechanów rekordzistą w Polsce pod względem długości ścieżek rowerowych. I buduje więcej!

  • Autor: PAP
  • 26 maj 2022 13:53
Ciechanów rekordzistą w Polsce pod względem długości ścieżek rowerowych. I buduje więcej!
Ciechanów planuje dalszą rozbudowę sieci ścieżek rowerowych. fot. Shutterstock

Na mieszkańca Ciechanowa przypada najwięcej km. ścieżek rowerowych w całym kraju. Okazuje się, że miasto nie zamierza spocząć na laurach i już planuje nowe inwestycje.

REKLAMA

  • Ciechanów planuje dalszą rozbudowę sieci ścieżek rowerowych.
  • Długość tych tras wynosi już 54 km. To najwięcej ze wszystkich miast w Polsce do 50 tys. mieszkańców i najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca ze wszystkich miast w kraju.
  • Aktualnie trwają procedury związane z opracowaniem dokumentacji technicznych dla następnych tras rowerowych.

 "Jeśli chodzi o przyrost ścieżek rowerowych w ostatnich latach (2019-2021), Ciechanów jest na drugim miejscu w Polsce, zaraz za Wrocławiem. Tempo pozytywnych zmian będzie utrzymane" - podkreślił w czwartkowej informacji samorząd.

Wśród planowanych inwestycji Urząd Miasta wymienił m.in. budowę ścieżki dla jednośladów od stacji PKP Ciechanów Przemysłowy do nitek rowerowych w al. Unii Europejskiej i ul. Sońskiej - w efekcie nowa, samodzielna droga dla rowerów będzie miała długość ok. 1,3 km. Inwestycja obejmie też zagospodarowanie terenu przy dworcu, budowę strefy park & ride, chodników i drogi dojazdowej do stacji.

Miasto przyjazne cyklistom

Informując o planach inwestycyjnych, ciechanowski samorząd przypomniał, że w marcu tego roku Portal Samorządowy sprawdził, jak długie trasy mają do dyspozycji cykliści w polskich miastach oraz w których z nich infrastruktura rowerowa jest największa. "Ciechanów ma już 54 km ścieżek rowerowych. To najwięcej ze wszystkich polskich miast do 50 tys. mieszkańców i najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca ze wszystkich miast w kraju" - podkreślił Urząd Miasta.

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zaznaczył, iż "skala przedsięwzięcia jest okazała, ale nigdy nie było celem naszego miasta bicie rekordów czy konkurowanie z większymi ośrodkami w długości tras rowerowych". "To efekt wieloletniej konsekwencji. Patrzymy na miasto jako dynamiczną, funkcjonalną całość, której tkanka powinna rozwijać się w sposób przemyślany i zasadny" - stwierdził Kosiński cytowany w informacji samorządu.

Nowe ścieżki rowerowe

Jak zapowiedział Urząd Miasta, wkrótce nowy ciąg pieszo-rowerowy połączy Ciechanów z Chruszczewem aż do granicy z gminą Regimin. Ścieżka dla jednośladów będzie miała ponad 2,5 km długości, a dodatkowo nową nawierzchnię zyska też sama droga. Trasa dla rowerzystów o długości ponad 1 km powstanie także w ramach budowy alternatywnej drogi dojazdowej do ciechanowskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Nowa droga dla cyklistów umożliwi dojazd do lecznicy od strony ul. Opinogórskiej oraz od ul. Pułtuskiej.

Według ciechanowskiego samorządu ścieżka dla rowerzystów ma powstać również na osiedlu "Kwiatowe" w ul. Śmiecińskiej. Będzie to blisko kilometrowy odcinek, który zostanie wybudowany od ul. Towarowej, natomiast w ramach przebudowy ul. Powstańców Wielkopolskich po opracowaniu dokumentacji projektowej zagospodarowanych zostanie ok. 520 metrów kw. z przeznaczeniem na budowę dwukierunkowej trasy rowerowej.

W informacji Urzędu Miasta przypomniano również o systemie Ciechanowskiego Roweru Miejskiego, który - jak podkreślono - "cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów". "Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku padł rekord popularności miejskich rowerów. Wypożyczono je ponad 30 tys. razy. To prawie 40 proc. więcej niż rok wcześniej" - podał samorząd.

W ramach systemu Ciechanowskiego Roweru Miejskiego działa 10 stacji i łącznie 96 jednośladów przeznaczonych do wypożyczania. Sezon rowerowy ruszył w Ciechanowie z początkiem kwietnia i potrwa do końca października. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie