REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ciekawe odkrycie na budowie Cogiteonu w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 29 gru 2022 10:47
Ciekawe odkrycie na budowie Cogiteonu w Krakowie
Kraków/ Schron z czasów II wojny odkryty na budowie Cogiteonu, fot. shutterstock

Schron z czasów II wojny światowej odkrył operator koperki podczas aranżacji terenu parkowego na budowie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie – poinformowała placówka. Obiekt mogły wznieść służby budowlane hitlerowskiej Luftwaffe w 1944 roku.

REKLAMA

  • Schron z czasów II wojny został odkryty na budowie Cogiteonu.
  • Schron znajduje się przy skarpie obok alei Bora-Komorowskiego.
  • W miejscu, gdzie stoi schron będzie fragment parku z ponad setką drzew.

"Mamy informację, że to jedyny znany schron tego typu w Krakowie" - zauważył Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Cogiteonu. O odkryciu zawiadomiono archeologów i miejskiego konserwatora zabytków.

Schron znajduje się przy skarpie obok alei Bora-Komorowskiego. "Mamy do czynienia z założeniem, które może mieć wartość historyczną" - powiedział Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu, cytowany na stronie internetowej instytucji.

Jak poinformował Cogiteon, budynek był całkowicie zagłębiony w ziemi i jest w złym stanie technicznym. Ze wstępnych oględzin wynika, że mogły go wznieść służby budowlane hitlerowskiej Luftwaffe w 1944 r. na potrzeby ochrony powietrznej śląskiego węzła rafinerii.

Obiekt ma ściany oblicowane cegłą i gruby betonowy strop, składa się z wygiętego korytarza w formie tunelu i dwóch pomieszczeń o łącznej powierzchni około 72 m kw. Jedno z nich pozbawione jest stropu, a jego ściany muszą podpierać stemple. Możliwe, że w okresie powojennym doszło do częściowej rozbiórki schronu.

Siedziba Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon powstaje na skraju dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. W miejscu, gdzie stoi schron będzie fragment parku z ponad setką drzew. "Odkrycie nie koliduje z planowaną zabudową, ani rozplanowaniem roślin, dlatego aranżacja terenu zielonego przebiega bez przeszkód" - powiedział dyrektor instytucji.

Inwestycja jest prowadzona pod stałym nadzorem archeologicznym. Na etapie prac ziemnych pod budynek nie odnaleziono innych artefaktów.

O dalszych losach znaleziska zdecydują specjaliści. "Jeszcze nie wiemy czy potrzebne będą dodatkowe działania i jakie będą zalecenia służb konserwatorskich. Wiemy, że istnieją możliwości techniczne, aby wkomponować obiekt w otoczenie parkowe, odsłaniając górne jego części" - mówił Szymański. Dolne musiałby być zabezpieczone, bo całość grozi zawaleniem.

Budynek Małopolskiego Centrum Nauki powstaje od marca 2021 r. Wewnątrz znajdzie się m.in. wystawa stała "Człowiek i jego marzenia" z setką urządzeń interaktywnych, sześć laboratoriów i pracowni edukacyjnych, Akademia Dzieci oraz przestrzeń konferencyjna. Obok Cogiteonu będzie prawie 300 drzew, kilkaset krzewów, a na dachu powstanie ogród. Zakończenie budowy planowane jest na sierpień 2023 r

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie