×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ciekawy projekt w Poznaniu. Powstają tam próchnowiska

  • Autor: UM Poznań
  • 14 kwi 2022 16:07
  • Aktualizacja: 14 kwi 2022 16:08
Ciekawy projekt w Poznaniu. Powstają tam próchnowiska
Kolejne próchnowiska powstały m.in. przy ul. Odległej/ fot. ZZM

W poznańskich parkach obumarłe drzewa zyskują drugie życie. Martwe drewno pozostaje w terenie, dając początek nowym istnieniom. Tym samym zwiększa się bioróżnorodność w mieście.

REKLAMA

Próchnowiska powstały przy ul. Odległej i zgodnie z zapowiedzią w parku Kasprowicza. Na terenie przy ul. Odległej usunięto 13 drzew. Część z nich została pozostawiona w miejscu ścięcia, niektóre jako sam pień. Nie stanowią one zagrożenia, a mogą być miejscem bytowania dla wielu gatunków owadów i bezkręgowców - podaje oficjalny portal miejski Poznania.

Drzewa były martwe, więc ze względów bezpieczeństwa konieczne było ich usunięcie. Podobnie w parku Kasprowicza, gdzie Zarząd Zieleni Miejskiej, wspólnie z mieszkańcami i aktywistami, wytypował do usunięcia 22 rośliny.

Zwiększanie bioróżnorodności w mieście

Poznaniacy chcą, by parki stawały się enklawami przyrody, w których w sposób zrównoważony prowadzone jest zarządzanie zielenią. Pozostawianie martwych drzew jest jednym ze sposobów zwiększania bioróżnorodności w mieście.

Drzewa rosnące w przestrzeni miejskiej są szczególnie narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, przez co zdarza się, że obumierają znaczenie szybciej niż np. w środowisku leśnym. Kiedy jednak okazuje się, że drzewo jest martwe i konieczne jest jego usunięcie ze względów bezpieczeństwa, bardzo często pozostawiane jest w terenie. Istniejące w pniach m.in. dziuple z próchnowiskami stanowią unikatowe miejsce dla rozwoju stenotopowych gatunków bezkręgowców i grzybów, czyli takich organizmów, które występują w ściśle określonym siedlisku.

Martwe drewno stanowi bogactwo nisz ekologicznych i mikrosiedlisk. W pozostawionej do naturalnego rozkładu kłodzie tworzy się unikalny mikroklimat, z własną temperaturą, strefą cienia, nasłonecznienia i wilgoci. Nawet niewielki wałek murszejącego drewna staje się skomplikowaną przestrzenią, w której toczy się życie. Stopień zaawansowania rozkładu może być bardzo zróżnicowany. Od świeżego drewna, które zasiedlone zostaje jedynie przez pionierskie gatunki owadów czy grzybów, po silnie zbutwiałe, przyjmujące postać murszu, przerośniętego grzybnią oraz korzeniami roślin i mchów.

Podobał się artykuł? Podziel się!