REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Cieszyn chce wyremontować rynek. Będzie beton czy zieleń?

  • Autor: PAP
  • 19 maj 2022 16:15
Cieszyn chce wyremontować rynek. Będzie beton czy zieleń?
Cieszyn chce wyremontować rynek. Będzie beton czy zieleń?, fot. shutterstock

Dwie firmy złożyły ofertę na przetarg, w którym samorząd Cieszyna chce wyłonić wykonawcę remontu i przebudowy głównego rynku miasta. Magistrat podał w czwartek, że jest skłonny przeznaczyć na ten cel 10,7 mln zł. Obie złożone oferty są droższe.

REKLAMA

Z zestawienia opublikowanego w czwartek w biuletynie informacji publicznej wynika, iż firma z Bielska-Białej wyceniła realizację zadania na 11,38 mln zł, a spółka z Warszawy na 13,4 mln zł.

Władze Cieszyna przeanalizują złożone propozycje i podejmą decyzję.

Z dokumentacji przetargowej wynika, iż cieszyński rynek czeka remont oraz przebudowa. Remontu konserwatorskiego doczeka się znajdująca się w centrum placu fontanna św. Floriana. Prace obejmą zagospodarowanie zieleni i małej architektury.

Zakres robót obejmie m.in. wyrównanie poziomów placu i okalającej go jezdni wraz z wymienioną nawierzchni. Odtworzona zostanie nawierzchnia granitowa. W obrębie płyty rynku umieszczone zostaną elementy małej architektury, jak donice z zielenią, ławki, czy stojaki na rowery. Zamówienie obejmuje nasadzenia nowych drzew i przesadzenie istniejących. Pracom towarzyszyły będą badania archeologiczne. Samorząd spodziewa się, że realizacja zadania potrwa rok.

Remont jest elementem projektu o nazwie "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju - rozwój transgranicznej turystyki". W pierwszym etapie prace objęły ulicę Głęboką, która wiedzie od rynku w kierunku wzgórza Zamkowego i mostu granicznego nad rzeką Olzą. Zakończył się on w ub.r.

Powstanie rynku datowane jest na schyłek XV w. Obecnie w jego centrum znajduje się fontanna św. Floriana, ustawiona w latach 70. XVIII w. Wzniesione kamienice są stylu barokowo-klasycystycznym.

Ul. Głęboka liczy ok. 400 m i przebiega od głównego placu miasta w bezpośrednie pobliże mostu granicznego z Czechami. Zakres prac obejmował m.in. przebudowę i remont jezdni oraz chodników. O tramwajach przypomina m.in. szyna wkomponowana w nawierzchnię.

Trasa tramwajowa powstała w Cieszynie w 1911 r. Łączyła historyczne centrum miasta z jego zachodnią częścią, położoną za rzeką Olzą (obecnie Czeski Cieszyn). Trasa wiodła od dzisiejszej ulicy Bielskiej przez Rynek i ulicę Głęboką, a następnie przez most na Olzie, główną ulicę współczesnego Czeskiego Cieszyna aż do dworca kolejowego. Linia istniała jeszcze po 1920 r., w którym miasto zostało podzielone miedzy Polskę i Czechosłowację, choć kontrola graniczna uniemożliwiała utrzymanie płynności. Zlikwidowano ją w 1921 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie