×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cieszyn szuka wykonawcy. Kto przebuduje rynek miasta?

  • Autor: PAP
  • 22 kwi 2022 16:55
Cieszyn szuka wykonawcy. Kto przebuduje rynek miasta?
fot. shutterstock

Samorząd Cieszyna ogłosił przetarg, który ma wyłonić wykonawcę remontu i przebudowy głównego rynku miasta – zakomunikowała w piątek rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara. Firma, która zostanie wybrana, będzie miała rok na wywiązanie się z zadania.

REKLAMA

Z dokumentacji przetargowej wynika, że rynek czeka remont oraz przebudowa. Zakres robót obejmie m.in. wyrównanie poziomów placu i okalającej go jezdni wraz z wymienioną nawierzchni. Odtworzona zostanie nawierzchnia granitowa. Remontu konserwatorskiego doczeka się znajdująca się w centrum placu fontanna św. Floriana. Prace obejmą zagospodarowanie zieleni i małej architektury. Pracom towarzyszyły będą badania archeologiczne.

Firmy mogą składać swoje oferty do 17 maja. Zwycięzca będzie miał rok na realizację umowy.

Remont jest elementem projektu o nazwie "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju - rozwój transgranicznej turystyki". W pierwszym etapie prace objęły ulicę Głęboką, która wiedzie od rynku w kierunku wzgórza Zamkowego i mostu granicznego nad rzeką Olzą. Zakończył się on w ub.r.

Rynek w Cieszynie datowany jest na schyłek XV w. W jego centrum znajduje się fontanna św. Floriana, ustawiona w latach 70. XVIII w. Wzniesione kamienice są stylu barokowo-klasycystycznym. Przy nim znajduje się ratusz.

Ul. Głęboka liczy ok. 400 m i przebiega od głównego placu miasta w bezpośrednie pobliże mostu granicznego z Czechami. Zakres prac obejmował m.in. przebudowę i remont jezdni oraz chodników. O tramwajach przypomina m.in. szyna wkomponowana w nawierzchnię.

Trasa tramwajowa powstała w Cieszynie w 1911 r. Łączyła historyczne centrum miasta z jego zachodnią częścią, położoną za rzeką Olzą (obecnie Czeski Cieszyn). Trasa wiodła od dzisiejszej ulicy Bielskiej przez Rynek i ulicę Głęboką, a następnie przez most na Olzie, główną ulicę współczesnego Czeskiego Cieszyna aż do dworca kolejowego. Linia istniała jeszcze po 1920 r., w którym miasto zostało podzielone miedzy Polskę i Czechosłowację, choć kontrola graniczna uniemożliwiała utrzymanie płynności ruchu. Zlikwidowano ją w 1921 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie