×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cieszyn szuka wykonawcy remontu wieży ratusza. Przetarg dwukrotnie zakończył się fiaskiem

  • Autor: PAP
  • 19 lut 2022 11:18
Cieszyn szuka wykonawcy remontu wieży ratusza. Przetarg dwukrotnie zakończył się fiaskiem
Władze miasto będą rozmawiać z firmami, które - choć nie przystąpiły do przetargu - wyraziły wcześniej zainteresowanie przeprowadzeniem remontu. fot. Shutterstock

Kilka dni temu fiaskiem zakończył się drugi przetarg, który miał wyłonić wykonawcę remontu wieży cieszyńskiego ratusza. Teraz miasto chce rozmawiać z firmami, które wyraziły zainteresowanie wykonaniem remontu, choć nie przystąpiły do przetargu.

REKLAMA

  • Władze Cieszyna podejmą rozmowy z firmami, które interesowały się wykonaniem remontu wieży miejskiego ratusza, ale ostatecznie nie zgłosiły się do przetargu.
  • Samorząd chce jeszcze w tym roku zrealizować to zadanie.
  • Odtworzenie iglicy, a także towarzysząca temu renowacja poszycia szczytu wieży, są pierwszym etapem remontu zabytkowego ratusza.

Samorząd w najbliższym czasie podejmie rozmowy z potencjalnymi wykonawcami. "W planie są rozmowy z potencjalnymi wykonawcami, którzy byli na wizji lokalnej, ale do przetargu nie przystąpili" - powiedziała w rozmowie z PAP rzecznik magistratu Katarzyna Koczwara.

Dodała, że samorząd Cieszyna ma pieniądze na ten cel. "Mamy zaplanowane w tegorocznym budżecie 500 tys. zł" - powiedziała.

Odtworzenie iglicy, a także towarzysząca temu renowacja poszycia szczytu wieży, są pierwszym etapem remontu zabytkowego ratusza. Według magistratu, wykonawca miałby na to pół roku.

W dalszych planach jest m.in. renowacja elewacji budynku, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, budowa windy, która umożliwi dostęp do ratusza niepełnosprawnym, i dostosowanie obiektu do zgodności z przepisami przeciwpożarowymi.

Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz o siedmioosiowej fasadzie zaprojektował został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która służy radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie