×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cieszyński symbol miasta już się pojawił

  • Autor: PAP
  • 13 kwi 2018 14:25
Cieszyński symbol miasta już się pojawił

Magnolie zakwitły w Cieszynie. To jeden z symboli miasta nad rzeką Olzą – poinformowała rzecznik magistratu Barbara Stelmach-Kubaszczyk. Najbardziej okazałe rosną przy willach, które niegdyś wznieśli zamożni mieszczanie. Teraz można wędrować ich szlakiem.

REKLAMA

1-km szlak spacerowy wytyczyli pracownicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Oznakowali go i przygotowali mapki.

Szlak rozpoczyna się przy magnolii gwiaździstej rosnącej w ogrodzie obok XIX-w. willi, nieopodal 300-letniego luterańskiego kościoła Jezusowego. Dalej wiedzie wzdłuż zabytkowych neorenesansowych, secesyjnych i modernistycznych budynków i willi w mieście. Wieńczą go magnolie rosnące w Parku Pokoju przy Muzeum. Nazwa tego miejsca nawiązuje do zawartego tam traktatu kończącego w 1779 r. wojnę prusko-austriacką o sukcesję bawarską. Najstarsze okazy zostały posadzone w 1890 r.

Jak podkreślił Marian Dembiniok, dyrektor cieszyńskiego Muzeum, współcześnie magnolie są dość popularne, ale jeszcze przed wojną uważano je za egzotyczne i należały do rzadkości. Nad Olzą przypadły jednak do gustu szczególnie zamożnym mieszkańcom, którzy sadzili je przy swych okazałych willach. Obecnie spacerując można podziwiać zatem nie tylko magnolie, ale i perły architektury.

Pomysłodawcą wytyczenia trasy spacerowej był historyk z Muzeum Śląska Cieszyńskiego Mariusz Makowski, którego zainspirował nieżyjący już wuj, mieszkający poza granicami Polski. Przyjeżdżał do Cieszyna nie tylko, by spotkać się z rodziną, ale także by podziwiać kwitnące magnolie.

W tym roku magnolie zakwitły kilka dni później niż w ubiegłym. Spacerowicze będą mogli podziwiać ich piękno wyruszając na szlak z przewodnikiem w niedzielę 22 kwietnia o g. 15. sprzed kościoła Jezusowego. Później tradycyjnie będą mogli skosztować w muzealnej kawiarni deserów, które nawiązują kolorystycznie do płatków tych kwiatów.

Magnolie sprowadził do Cieszyna najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX w. historyk, pedagog, bibliofil i katolicki ksiądz Leopold Jan Szersznik. Rozprzestrzeniły się w ogrodach pod koniec XIX stulecia dzięki mieszczanom, dla których były synonimem prestiżu i zamożności. W mieście rośnie kilka gatunków, przede wszystkim magnolia pośrednia, gwiaździsta i Alexandrina.

Kwitnące drzewa można będzie podziwiać prawdopodobnie przez dwa-trzy tygodnie. Wszystko zależy od pogody. Sprzyja im brak przymrozków i deszczu. Korzystne są też chłodne noce.

Innym symbolem Cieszyna jest mały kwiatuszek o zielonych płatkach zwany cieszynianką.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie