REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Cieszyńskie muzeum zabiega o fundusze na remont ścian Sali Egipskiej

  • Autor: PAP
  • 12 lut 2018 14:14
Cieszyńskie muzeum zabiega o fundusze na remont ścian Sali Egipskiej
fot. unsplash

Muzeum Śląska Cieszyńskiego zamierza jeszcze w tym roku odrestaurować ściany Sali Egipskiej, jednego z dwóch reprezentacyjnych pomieszczeń w pałacu Larischów w Cieszynie, w którym placówka ma swoją siedzibę.

REKLAMA

- Zabiegamy w resorcie kultury o fundusze. Mam nadzieję, że ministerstwo spojrzy na nasze potrzeby przychylnie, bo odrestaurowanie ścian jest kontynuacją remontu, który w ub.r. objął sklepienie sali - powiedział PAP dyrektor Muzeum Marian Dembiniok.

Sala jest w tej chwili pusta, ale można ją zwiedzać. Po zakończeniu remontu wróci do niej wystawa najcenniejszych eksponatów rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum.

Sala Egipska jest jednym z dwóch największych pomieszczeń w pałacu. Dekoracja na ścianach przedstawia romantyczne krajobrazy z motywami starożytnej architektury.

Pod koniec ub.r. konserwatorzy zakończyli renowację sklepienia. Zabezpieczono pęknięcia oraz przeprowadzono prace techniczne i estetyczne.

W centrum sklepienia znajduje się słońce, wokół którego umieszczone zostały znaki zodiaku. Znalazły się też na nim różne symbole, postacie oraz ornamenty roślinne. W sali pojawiają się - jako ozdoba - hieroglify. To ze względu na nie nazywana jest ona egipską. Zachowało się w niej oryginalne zdobienie.

Wnętrze drugiej dużej sali - Rzymskiej - nie zachowało się w oryginale. Pomieszczenie spłonęło podczas wojny.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego - obok muzeum w Puławach - jest najstarszą regionalną placówką muzealną w Polsce. Założył je w 1802 r. ks. Leopold Szersznik.

Muzeum obecnie mieści się w barokowo-klasycystycznym pałacu, który w ostatniej dekadzie XVIII w. wzniósł hrabia Jan Larisch-Moennich. Na początku XIX w. cesarz Austrii Franciszek I podejmował w Cieszynie cara Aleksandra I, wielkiego księcia Konstantego i marszałka Michaiła Kutuzowa. W Sali Egipskiej odbywały się wówczas bale. W późniejszych czasach właścicielami pałacu była m.in. familia Saint Genois d`Anneaucort. W 1918 r. budynek kupiło miasto Cieszyn, a 13 lat później otworzyło w nim Muzeum Miejskie. W latach 1993-2002 budynek przeszedł gruntowny remont. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie