REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

City Re:Invented. W Wiedniu trwa wystawa promująca Łódź - organizatora EXPO 2022

  • Autor: PAP
  • 24 paź 2017 15:21
City Re:Invented. W Wiedniu trwa wystawa promująca Łódź - organizatora EXPO 2022
fot. archiwum

Miasto Łódź, które ubiega się o organizację światowej wystawy EXPO 2022, zostało zaprezentowane wiedeńskiej publiczności podczas wystawy na tamtejszym Uniwersytecie Technicznym. We wtorek odbyło się otwarcie ekspozycji pt. "City Re:Invented", która promuje Łódź jako miasto wyjątkowe.

REKLAMA

- Organizacja EXPO 2022 będzie wielką szansą pokazania naszym gościom Polski jako kraju nowoczesnego i innowacyjnego. To także okazja do zaprezentowania Łodzi i jej procesu transformacji z miasta przemysłowego w metropolię pełną bogactwa architektonicznego i kulturalnego - mówił podczas otwarcia dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak.

Według organizatorów, wystawa prezentuje wiedeńskiej publiczności Łódź - z jego kulturalną, architektoniczną i społeczną różnorodnością - jako miasto wyjątkowe.

Miasto Łódź ubiega się o organizację światowej wystawy EXPO 2022. Tematem przewodnim polskiej kandydatury jest rewitalizacja obszarów miejskich. O tym, kto zostanie gospodarzem EXPO 2022, zdecyduje głosowanie Międzynarodowego Biura Wystaw podczas jego 162. sesji w listopadzie. O organizację wystawy Łódź rywalizuje ze stolicą Argentyny - Buenos Aires i amerykańskim Minneapolis. Gospodarz wydarzenia zostanie ogłoszony 15 listopada.

- Cieszymy się, że polski rząd wraz z przedstawicielami władz samorządowych podejmuje tak intensywne działania na rzecz organizacji EXPO w naszym kraju. Szczególne podziękowania należy złożyć Ministerstwu Rozwoju, które aktywnie wspiera polską kandydaturę czego przykładem była doskonała organizacja polskiego pawilonu na EXPO 2017 w Astanie - podkreślił we wtorek dyrektor Instytutu Polskiego.

Tematem EXPO 2022 Łódź będzie miasto i jego relacje z mieszkańcami. W ofercie znajduje się m.in. prezentacja szerokiego zakresu wypróbowanych praktyk i rozwiązań w zakresie rewitalizacji obszarów miejskich.

Podczas wtorkowego otwarcia wystawy na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju na czele z Dominikiem Wójcickim, zastępcą dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju oraz reprezentującą Miasto Łódź Dagmarą Śmigielską, dyrektor Wydziału Kultury w Departamencie Partycypacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Wystawa na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu powstała z inicjatywy Ambasady RP, Instytutu Polskiego oraz Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu. Ekspozycja prezentowana będzie także w listopadzie w ratuszu miejskim w Linzu.

Instytut Polski w Wiedniu realizuje zadania polskiej dyplomacji publicznej i kulturalnej w Austrii. Prezentuje różnorodne oblicza Polski i działa na rzecz wymiany polsko-austriackiej. Tematyka projektów, które Instytut realizuje w Austrii, w dużej mierze we współpracy z austriackimi i polskimi partnerami, obejmuje kwestie społeczne, historię, naukę, edukację, gospodarkę, muzykę, literaturę, film i sztukę. Instytut Polski w Wiedniu jest instytucją polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie